KRZESZYCE Spotkanie dla seniorów

k1Pomagamy ludziom starszym

W bibliotece odbyło się spotkanie mieszkańców Krzeszyc z rzecznikiem Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej Kazimierzem Szymańskim

Spotkanie zostało zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną i Stowarzyszenie Strefa Aktywności Rozmaitej.
Rzecznik Inspekcji Handlowej przekazał zebranym wiele cennych informacji, przypomniał o najważniejszych uprawnieniach, które przysługują każdemu konsumentowi. Najwięcej informacji kierował do seniorów.
Wolny rynek stworzył wiele możliwości dla wszystkich jego uczestników. Badania pokazują jednak, że niezmiennie zagubione czują się na nim osoby starsze. Należą oni do grupy konsumentów wycofanych, którzy nabywają tylko najpotrzebniejsze rzeczy, a podczas zakupów kierują się przede wszystkim ceną produktu. Nie mają zaufania do przedsiębiorców. Z drugiej strony w wielu codziennych sytuacjach pozostają bierni. Nie szukają dodatkowych informacji o produktach i usługach. Gubi ich nadmierna ufność – rzadko weryfikują prawdziwość przedstawianych informacji. Rzadko składają też reklamacje i dochodzą swoich praw.
Dlatego bardzo ważne są różnego rodzaju kampanie i spotkania edukacyjne skierowane do seniorów. Cieszyć może fakt, że są takie miejsca jak Gminna Biblioteka Publiczna w Krzeszycach, która wraz ze Stowarzyszeniem SAR dba o świadomość konsumencką swoich mieszkańców, organizując dla społeczności tego typu spotkania.
Konsumenci, których prawa zostały naruszone, np. przez odrzucenie reklamacji, bądź mający jakiekolwiek wątpliwości w kwestii przysługujących im uprawnień, mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy powiatowego lub miejskiego rzecznika konsumentów, Federacji Konsumentów albo Stowarzyszenia Konsumentów Polskich (nr tel. 800 800 008).
Na spotkaniu w bibliotece każdy uczestnik otrzymał z rąk rzecznika materiał informacyjny, który będzie pomocny przy poruszaniu się w gąszczu przepisów prawa konsumenckiego.
Gminna Biblioteka Publiczna oraz Stowarzyszenie Strefa Aktywności Rozmaitej w Krzeszycach dziękuje Wojewódzkiej Inspekcji Handlowej w Gorzowie Wlkp. za przyjęcie zaproszenia i przeprowadzenie spotkania.
Informujemy jednocześnie, że w maju planowane jest kolejne spotkanie edukacyjno-informacyjne, tym razem na temat: „Leki. Czy zawsze są dla nas zbawieniem. Wpływ reklam na nasze życie i zdrowie”. Poprowadzi je psycholog i psychoterapeuta Julita Szkudlarek (red.).