GÓRZYCA Spotkanie autorskie w bibliotece

gok4Nasz pomysł na scenariusz

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Górzycy odbyło się spotkanie autorskie ze Zbigniewem Masternakiem – pisarzem, autorem scenariuszy filmowych, dramaturgiem, byłym piłkarzem

Uczestnikami spotkania byli uczniowie pierwszej klasy gimnazjum wraz z wychowawcą Marią Syktus.
Pisarz opowiadał uczniom o swoim życiu, książkach, działalności twórczej, inspiracjach i swojej ocenie polskiej rzeczywistości. Autor przybliżył młodzieży tematykę swoich książek. Autobiograficzny cykl powieściowy „Księstwo” doczekał się swojej adaptacji filmowej. Odsłonił również nieco kulisy pracy na planie filmowym, z punktu widzenia scenarzysty, reżysera i aktora. Uświadomił gimnazjalistom, jaka rzesza ludzi jest potrzebna, by powstał film.
W drugiej części spotkania młodzież miała za zadanie napisać szkic scenariusza filmu, którego akcja rozgrywała się w Górzycy. Gość zwracał uwagę na to, by przy pracy nad scenariuszem „patrzeć obrazem”.
Podczas trzydziestominutowej pracy nad tekstem gimnazjaliści stworzyli niesamowicie ciekawe opowiadania, niekiedy z dreszczykiem. Były to historie kryminalne, romantyczne i dramatyczne. Każdy miał okazję zaprezentować swój tekst przed autorem. Dwie prace, które okazały się najciekawszymi pod względem literackim, zostały nagrodzone przez polonistkę.
Na zakończenie Zbigniew Masternak udzielił kilku wskazówek, jak napisać dobry scenariusz i zachęcał młodzież do pisania oraz szlifowania swoich umiejętności.
Spotkanie przebiegło w bardzo milej atmosferze (red.).