GÓRZYCA Konkursy wielkanocne

SONY DSCTradycja i dobra zabawa

Ogłoszone zostały wyniki świątecznych konkursów

W środę 23 marca, podczas symbolicznego śniadania wielkanocnego, dokonano uroczystego podsumowania konkursów wielkanocnych: „na najładniejszą pisankę i stroik wielkanocny” oraz na najpiękniejsze „EKO-kartki wielkanocne”.

Konkursy zostały zorganizowane w ramach projektu dofinansowanego przez Celowy Związek Gmin CZG-12 z siedzibą w Długoszynie.
Celem ogłoszonych przez Gminny Ośrodek Kultury w Górzycy konkursów było kultywowanie tradycji związanej z wielkim tygodniem i Wielkanocą, pogłębianie wiedzy na temat symboliki w obrzędowości ludowej, wyszukiwanie talentów artystycznych, pobudzenie inwencji twórczej, ukazywanie pozytywnych form spędzania czasu wolnego oraz rozpowszechnianie i kreowanie postaw ekologicznych wśród dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych.
Na konkursy w wyznaczonym przez organizatora terminie wpłynęło 125 prac, wykonanych przeróżnymi technikami. Komisja konkursowa przy ocenie poszczególnych prac brała pod uwagę m.in. zgodność z tematem, oryginalność zastosowanej techniki, estetykę wykonania oraz ogólny wyraz artystyczny.
Największy podziw i uznanie wzbudziły pisanki wykonane z wielką starannością metodą batikową przez Jana Wanatko z Zielonej Góry. Jury doceniło także prace Janiny Dziemidowicz z Górzycy. Różnorodność zastosowanych przez panią Janinę technik oraz nowatorskie podejście do tematu to jest to, co wyróżnia jej prace. Na słowa uznania zasłużyła także praca wykonana przez Agatę Szary – uczennicę gimnazjum w Górzycy. Stroik z zajączkiem z wierzbowych kotków przykuł uwagę zarówno oceniających, jak i zaproszonych gości. Pięknymi i oryginalnymi stroikami wielkanocnymi poszczycić się mogli także podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej w Żabicach.
Za najpiękniejsze EKO-kartki jednogłośnie uznano te wykonane przez Agnieszkę Pilarską i uczniów Szkoły Podstawowej w Czarnowie: Bartosza Szandurskiego i Amelię Pakos. Członkowie komisji konkursowych zwrócili uwagę na wyszukane techniki tworzenia kartek.
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.
Przedszkolaki z Pracowni Edukacji Kulturalnej działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury przygotowały wielkanocny montaż słowno-muzyczny, pełen oznak budzącej się do życia wiosny.
W miłej, przedświątecznej atmosferze dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, w towarzystwie wójta gminy, wiceprzewodniczącej Rady Gminy, sołtyski Górzycy, proboszcza parafii Czarnów oraz przedstawicielki Gminnej Biblioteki Publicznej, wręczyła nagrody i pamiątkowe dyplomy laureatom obu wielkanocnych konkursów.
Po części oficjalnej odbyło się uroczyste śniadanie wielkanocne zainicjowane słowem bożym wygłoszonym przez ks. Piotra Franka.
Zgodnie z tradycją, przy świątecznym stole nie zabrakło symbolicznego jajeczka, wielkanocnej baby i żurku.
ANITA PODGÓRSKA
instruktor ds. działalności kulturalnej.