REGION Zmiana w Sulęcinie, pat w Słubicach

czołoLewicki odwołany, Łuczyński ciągle starostą

Radni odwołali Patryka Lewickiego. Nowym starostą został Adam Basiński. Na zmianę w Słubicach będziemy musieli poczekać, choć większość radnych mówi jasno: Piotr Łuczyński utracił moralne prawo do reprezentowania samorządu

Sulęcin nie ma już najmłodszego starosty w Polsce. 23 lutego radni Rady Powiatu Sulęcińskiego odwołali Patryka Lewickiego z zajmowanego stanowiska. Ich werdykt był jednoznaczny. Za odwołaniem dotychczasowego starosty głosowało 12 radnych, tylko trzech było przeciw.
Nowym starostą sulęcińskim został Adam Basiński. Jego kandydaturę poparło 13 radnych, dwóch miało zdanie odmienne. Na sesji, nie bez problemów, wybrano także nowy skład zarządu powiatu. Prócz starosty weszli do niego także Agnieszka Sławiak, Tomasz Prozorowicz i Grzegorz Zawadzki. Radni nie wybrali wicestarosty.
Zmiany w powiecie słubickim wiszą już w powietrzu, choć na ostatniej sesji radni, po raz kolejny, zdjęli z porządku obrad punkt dotyczący głosowania nad odwołaniem Piotra Łuczyńskiego.
Mimo to większość z nich nie widzi już jakiejkolwiek możliwości współpracy z Łuczyńskim – Piotr Łuczyński utracił moralne prawo do reprezentowania powiatu, a przede wszystkim stracił zaufanie większości radnych – napisali w specjalnym oświadczeniu. – Pan starosta jednego dnia zaprasza nas do rozmowy po to, by następnego dnia szkalować nas i obrażać – twierdzi większość radnych.
Coraz częściej można też w Słubicach usłyszeć pytanie: gdzie jest burmistrz Tomasz Ciszewicz?
Warto przypomnieć, że powiatem rządzą dziś ludzie, którzy w wyborach startowali z list KWW Powiat Samorządowy 2014. Liderem i twórcą tego komitetu był właśnie burmistrz Ciszewicz.
To właśnie liderzy tego komitetu zaproponowali by starostą powiatu został Piotr Łuczyński, wieloletni najbliższy wspólnik Tomasza Ciszewicza. Potwierdza to oświadczenie, które samorządowcy podpisali już po wybuchu afery kantorowej. Czytamy w nim: „Popierając Piotra Łuczyńskiego na stanowisko starosty słubickiego nie mieliśmy świadomości o zdarzeniach, które obecnie ujrzały światło dzienne”.
Dziś mamy do czynienia z największym kryzysem słubickiego samorządu powiatowego w jego historii. A Tomasz Ciszewicz, twórca rządzącej koalicji, polityczny ojciec i najbliższy współpracownik Piotra Łuczyńskiego, zdaje się chować głowę w piasek i udawać, że nie ma żadnego problemu.
Jak długo jeszcze Tomasz Ciszewicz będzie unikał konsekwencji swoich politycznych decyzji?
ROBERT WŁODEK