CYBINKA Turniej szachowy o puchar burmistrza

cyb2Zawody miłośników królewskiej gry

To był pierwszy turniej, ale z pewnością nie ostatniZgromadził nie tylko zawodników w różnych kategoriach wiekowych, ale także spore grono publiczności

Szachiści rozegrali dziewięciorundowe rozgrywki w tzw. systemie kołowym, w którym każdy z uczestników skonfrontował swoje umiejętności z wszystkimi rywalami w dwóch dziesięciominutowych partiach (szachy szybkie).
Turniej zgromadził entuzjastów „królewskiej gry” z gminy Cybinka, którzy zmierzyli się w trzech kategoriach wiekowych (dzieci, młodzież i dorośli). Najmłodszy z szachistów miał dziewięć lat, a najstarszy 76 lat, co pokazuje, że szachy mogą integrować ludzi w każdym wieku.
Rywalizacja była na tyle zacięta, że o ostatecznej klasyfikacji w kategorii dzieci i młodzieży zdecydowały partie rozegrane w ostatniej rundzie. Warto podkreślić, że dzieci w skupieniu walczyły przy szachownicach i atakowały swoich przeciwników do tzw. „gołych króli”.
Turniej odbył się w miłej atmosferze, w duchu „fair play” zgodnie z szachową maksymą „gens una sumus”.
Pomiędzy poszczególnymi rundami szachiści analizowali wspólne gry i rozgrywali rewanże.
Poza uczestnikami gminne rozgrywki szachowe zgromadziły grupę kibiców, którzy obserwowali zmagania.
Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach wiekowych zostali nagrodzeni wręczonymi przez burmistrza Cybinki Marka Kołodziejczyka okazałymi pucharami oraz dyplomami. Ponadto dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Ewelina Skórska, w uznaniu walecznej postawy najmłodszych szachistów, wręczyła im nagrody książkowe.
W kategorii „dorosłych” w turnieju zwyciężył Marcin Wojciech, drugi był Dawid Wincek, a trzeci Edward Wincek. W kategorii „młodzież” najlepszy okazał się Karol Tomaśko, na drugim stopniu podium turniej skończył Samuel Gajecki, a trzeci był Miłosz Safian. Z kolei w kategorii „dzieci” w turnieju zwyciężyli ex aequo Zuzanna Wojciech i Jakub Szyszko, drugi był Ksawery Gajecki.
To był pierwszy turniej młodych adeptów szachów, którzy od kilku miesięcy studiują te grę na spotkaniach Klubu Szachowego, działającego w ramach Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Cybince.
Spotkania odbywają się w każdy poniedziałek o godzinie 17:00. Zajęcia prowadzi instruktor szachowy Marcin Wojciech. Zapraszamy wszystkich chętnych (dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów).
Do zobaczenia na następnym turnieju!
MGOK Cybinka