GÓRZYCA Dobro zawsze powraca

Festiwal aniołów

To pierwszy interdyscyplinarny festiwal

łączący teatr, sztuki plastyczne, muzykę. Pełni on rolę forum wymiany doświadczeń, interpretacji słowno-muzycznej, znajomości sztuki i zdolności manualnych

Celem Festiwalu Aniołów jest popularyzacja różnych gatunków plastycznych, wymiana doświadczeń artystycznych i twórczych, wprowadzenie w nastrój świąt Bożego Narodzenia oraz prezentacja umiejętności i dorobku artystycznego wykonawców dziecięcych, młodzieżowych i dorosłych.
Wiodącym motywem festiwalu jest anioł, we wszelkich postaciach.
11 grudnia scena wypełniła się aniołami, w wykonaniu których obejrzeliśmy przygotowane specjalnie na nasz festiwal scenki rodzajowe oraz wysłuchaliśmy przepięknie wykonanych piosenek.
Na tegoroczny festiwal wpłynęło 230 prac plastycznych i 22 technicznych, zgłosiło się 12 zespołów ze scenkami rodzajowymi. Swoje zdolności wokalne, podczas dwóch festiwalowych dni, zaprezentowało 20 solistów i 20 zespołów powiatu słubickiego.
Pierwszy dzień należał do uczniów Społecznej Niepublicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. w Słubicach, którzy w różnych konkurencjach zdobyli łącznie dziesięć nagród. Drugi dzień zdominował Zespół Szkół Ekonomiczno-Rolniczych ze Słubic. Na uwagę zasługuje także Kamil Wołczek z Zespołu Szkół Licealnych w Słubicach, który zachwycił wszystkich interpretacją piosenki „Tears of an Angel.”
W czasie trwania festiwalu działało „Cafe aniołek”, w którym można było napić się aromatycznej kawki oraz zjeść lukrowane ciasteczko lub zajrzeć do „Anielskiej kuchni”, która serwowała pierożki, bigos i ciepłą zupkę. Można było także wziąć udział w warsztatach anielskich pod okiem Urszuli Budynkiewicz, podziwiać nagrodzone prace, a także wystawę rękodzieła lokalnych artystów, których wizytówką były płaskorzeźby autorstwa Krystyny Karlik z Gądkowa Wielkiego, czy też ozdoby świąteczne wykonane przez Wandę Raźną. Atrakcją dla dzieci okazał się program interaktywny z udziałem Mikołaja, bałwanka i choinek, a dla młodzieży niezwykle eteryczny pokaz tańców towarzyskich w wykonaniu Klaudii Kozinogi i Macieja Słodownika ze studia tańca BOHEMA w Słubicach.
Po raz trzeci festiwalowi towarzyszył konkurs „Na Lokalnego Anioła”, którego celem jest promowanie osób realizujących działania prospołeczne na rzecz środowiska lokalnego, wyróżniających się aktywnością i podejmowaniem inicjatyw o charakterze społecznym i obywatelskim.
Głosować można było poprzez portal społecznościowy facebook, wysyłając do nas maila lub osobiście oddając głos za pomocą karty do głosowania.
Tytuł Lokalnego Anioła otrzymała Małgorzata Przemyska, pediatra, specjalista medycyny rodzinnej. Ta nagroda ma szczególny wymiar, jest wyrazem zawodowego prestiżu oraz wdzięczności pacjentów. To jedyna nagroda w naszym środowisku o charakterze społecznym – przyzna jest bowiem przez społeczność lokalną tym, którzy wyróżniają się wyjątkowo troskliwym, przyjaznym i wspierającym podejściem.
ANITA PODGÓRSKA
instruktor działalności kulturalnej