SULĘCIN Powiatowe Święto Niepodległości

barden10Pamiętamy o rocznicy

W tym roku powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości odbyły się w gminie Lubniewice

W uroczystości wzięła udział kompania honorowa 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, były poczty sztandarowe OSP, szkół z gminy Lubniewice i powiatu oraz związków i organizacji kombatanckich.
Obchody rozpoczęły się przed obeliskiem upamiętniającym pierwszych osadników wojskowych oraz żołnierzy I i II Armii Wojska Polskiego, którzy walczyli o wyzwolenie ojczyzny i przyłączenie Ziemi Lubuskiej do Macierzy.
Podczas wystąpienia starosta sulęciński Patryk Lewicki powiedział między innymi: – Wytrwałymi strażnikami pamięci są od lat organizacje kombatanckie. Ich obecność w Lubniewicach i całym powiecie sulęcińskim ma wielką wagę. Nasze stowarzyszenia pomagają zachować wspomnienia osób, które w różnym czasie, gwałtownie i boleśnie, zostały uwikłane w narodową historię. Dlatego zasługują na wsparcie i pomoc samorządów.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele związków kombatanckich, przewodnicząca Rady Miejskiej Lubniewic Katarzyna Sowa, starosta sulęciński Patryk Lewicki, burmistrz Lubniewic Tomasz Jaskuła, pracownicy administracji samorządowej, radni, przedstawiciele służb mundurowych oraz mieszkańcy.
W trakcie uroczystości Jan Mager, przewodniczący Miejsko-Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Lubniewicach, odznaczył Zofię Nowakowską i Norberta Milko medalami za zasługi i współpracę ze związkiem oraz Feliksa Grześkowiaka Medalem Wolności Zasłużony dla Wyzwolenia Polski.
Pod pomnikiem delegacje organizacji kombatanckich, wojska, policji, powiatu i szkół, złożyły wieńce i zapaliły znicze. W słownym montażu poetyko-patriotycznym wystąpiła młodzież lubniewickiego gimnazjum.
Po zakończeniu części oficjalnej, w kościele parafialnym w Lubniewicach, odbyła się msza w intencji ojczyzny, którą celebrował proboszcz Antoni Bołbot.
MACIEK BARDEN