SŁUBICE Festiwal nie wypalił

MOSTKoniec festiwalu MOST

Ogromne publiczne pieniądze dla trójmiejskich fundacji

30 września przyniósł informacje, których w mieście nikt się nie spodziewał. Najpierw starosta Łuczyński poinformował o współpracy z fundacją EDM, parę godzin później burmistrz Ciszewicz powiedział, że kończy współpracę z bliźniaczą fundacją EDM+ przy realizacji festiwalu MOST

30 września o godz. 9.50 starostwo powiatowe upubliczniło informację o podpisaniu z gdyńską fundacją EDM listu intencyjnego w sprawie współrealizacji Domu Pracy Twórczej. Na zdjęciu widzieliśmy uśmiechniętego Łuczyńskiego i prezesa fundacji Włodzimierza Preyssa.
Dosłownie parę godzin później, o godz. 14.26, urząd miejski poinformował o zakończeniu współpracy z fundacją EDM+ przy realizacji festiwalu MOST. Burmistrz Ciszewicz przyznał, że festiwal się nie sprawdził, nie cieszył się zainteresowaniem mieszkańców, więc w przyszłym roku, w okrojonym zakresie (za 250 tys.) zostanie zorganizowany po raz ostatni.
Fundacje EDM i EDM+ mają wspólną siedzibę, wspólną stronę internetową, łączy je także personalnie nazwisko Włodzimierza Preyssa.
Nie dowiadujemy się na razie, na czym polegać ma dokładnie współpraca starostwa z fundacją EDM. W podpisanym liście intencyjnym czytamy tylko, że starostwo zapewni pomoc przy tworzeniu Domu Pracy Twórczej. Na czym ta pomoc ma polegać? Czy będzie to też pomoc finansowa (jeśli tak – to w jakiej wysokości)? Czym w ogóle ma być ów Dom Pracy Twórczej?
Do tej pory, na konto fundacji EDM+, której siedziba znajduje się w normalnym mieszkaniu na jednym z osiedli w Gdyni, miasto przelało 1,5 miliona złotych! Fundacji EDM+ dało też zarobić starostwo. Za prawie 75 tys. zł. zorganizowała ona “występy i spotkania artystyczno-kulturalne” w ramach projektu zdrowotnego realizowanego przez powiat.
Burmistrz Ciszewicz kończy współpracę z fundacją EDM+ dokładnie w parę godzin po upublicznieniu zdjęć Łuczyńskiego z prezesem siostrzanej fundacji EDM – Preyssem. Czy to tylko zwykły zbieg okoliczności?
ROBERT WŁODEK