RZEPIN Święto rolników, żniw i urodzaju

Podziękowanie dla rolników

Dożynki Gminne w tym roku odbyły się w sołectwie Starościn

Dożynki to święto, w którym kryje się nie tylko radość z pomyślnie zakończonych żniw, ale też wdzięczność za zbiory, mozolną pracę rolników i codzienną troskę mieszkańców wsi o swoją ziemię oraz ich głębokie przywiązanie do narodowych tradycji.
Tegoroczne obchody rozpoczęły się tradycyjnie mszą odprawioną w kościele p.w. św. Huberta w Starościnie, celebrowaną przez proboszcza Stanisława Wencla. Po niej korowód z wieńcami dożynkowymi dotarł na plac przy świetlicy wiejskiej, gdzie przeprowadzony został ceremoniał dożynkowy, w czasie którego przedstawiono tegorocznych starostów dożynek: Grażynę Dereń z Lubiechni Wielkiej i Romana Rogowskiego ze Starościna. Burmistrz Rzepina Sławomir Dudzis przywitał gości oraz delegację z gminy partnerskiej Hoppegarten i podziękował rolnikom za ich trud oraz pracę.
Podczas prowadzonego przez Renatę Konieczną ceremoniału burmistrz Sławomir Dudzis oraz sołtysi dopełnili tradycyjnego, pełnego symboliki obrzędu dzielenia się chlebem z uczestnikami święta. Przeprowadzony został również konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Największą liczbę punktów zdobyło sołectwo Starościn, sołectwo Lubiechnia Wielka zajęło drugie, a Radów trzecie miejsce. Nie zabrakło również podziękowań dla osób szczególnie zaangażowanych w życie wsi.
Obchody dożynkowe połączone były także z uroczystym otwarciem świetlicy wiejskiej. Na dożynkowej scenie zaprezentował się Chór WRZOSY i kapela KAZIUKI. Całość zwieńczył koncert gwiazdy polskiej muzyki dyskotekowej – formacji ZIBO i zabawa taneczna z zespołem Bajla.
Tegoroczne dożynki zorganizowane zostały w ramach projektu: “Polsko niemieckie święto żniw i urodzaju” i były współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013, Fundusz Małych Projektów i Projekty Sieciowe Euroregionu Pro Europa Viadrina oraz budżetu Państwa” (red.).