GÓRZYCA W podziękowaniu dla rolników

Gdy plony już zebrane

12 września Górzyca świętowała dożynki

W sobotnie popołudnie, spod Urzędu Gminy wyruszył barwny korowód dożynkowy. Uroczystości rozpoczęły się od mszy w intencji rolników, celebrowanej przez proboszcza parafii rzymskokatolickiej w Zielonej Górze ks. dr Macieja Kubałę.
Po mszy korowód przemaszerował do parku, gdzie odbył się ceremoniał dożynkowy z poświęceniem wieńców, płodów i darów ziemi oraz wspólnym dzieleniem się chlebem.
Uroczystego otwarcia dokonała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Małgorzata Gniewczyńska, witając wszystkich przybyłych gości. W swoim wystąpieniu podkreśliła, że dożynki są najważniejszym w roku świętem rolników, będącym zwieńczeniem ich całorocznej pracy i zebranych plonów.
Część oficjalna rozpoczęła się od wystąpienia wójta Roberta Stolarskiego, w którym życzył wszystkim zebranym, aby na ich stołach nigdy nie zabrakło najważniejszego symbolu dożynek, jakim jest chleb. Zaapelował aby szanować każdy jego kawałek oraz szanować tych, dzięki którym go mamy. Słowa uznania dla rolników wygłosił również przewodniczący Rady Gminy Krzysztof Bańka oraz starosta słubicki.
Starostami tegorocznego święta plonów zostali Bożena Głowacka i Tadeusz Woźniak – gospodarze i doświadczeni rolnicy z Czarnowa.
Ogłoszono konkurs na najładniejszy wieniec. Decyzją komisji najpiękniejszym okazał się ten z sołectwa Pamięcin, drugi był wieniec z Radówka, a następne w kolejności były wieńce ze Stańska, Czarnowa, Żabic i Górzycy. Nagrody oraz pamiątkowe puchary i dyplomy wręczyła dyrektor GOK, w obecności wójta, wicestarosty oraz członków komisji konkursowej.
W programie artystycznym dominowały muzyka i taniec. Na swojską nutę śpiewali „Młodzi duchem”, „Górzycka Kapela Ludowa” oraz gościnnie zespół „Kryniczeńka” z Białkowa, którego główny repertuar stanowiły dawne pieśni poleskie.
Swoje ukryte talenty prezentowali mniej lub bardziej znani twórcy z naszego regionu.
Na scenie, jak w kalejdoskopie, zmieniały się style taneczne, których przenikanie się zaowocowało unikalnymi choreografiami i muzyką, prezentowanymi z wielką pasją przez młodych, niezwykle utalentowanych tancerzy z grupy LIGHT STYLE CREW ze Słubic oraz debiutujących na scenie dzieci z Pracowni Edukacji Kulturalnej, działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury. Wieczorną część programu zdominowała piorunująca dawka muzyki latynoamerykańskiej, porywającej serca i dusze w wykonaniu GRUPO COSTA. Do późnych godzin mieszkańcy bawili się z DJ Andrzejem, który jak nikt inny potrafi pogodzić wszystkie gusta, bez względu na wiek, swój i odbiorcy, łącząc różne style i gatunki muzyczne, tworząc oryginalną mieszankę znanych i lubianych przebojów sceny muzycznej.
Impreza dożynkowa to liczne atrakcje, ale jej główną częścią pozostają stoiska promocyjne. Jak co roku swoją bogatą ofertę prezentował BS z Ośna Lubuskiego. Na dożynkach królowały przede wszystkim regionalne przysmaki i rękodzieło. Wszelkiego rodzaju pierożki, jarskie gołąbki, przeróżne ciasta i inne smakołyki domowej kuchni serwowały były przez Klub Seniora z Górzycy, Zespól Szkół w Górzycy, a także Gminny Ośrodek Kultury. Przy stoisku GOK można było wziąć udział w loterii fantowej. Na stoiskach można było też znaleźć mniej swojskie produkty, np. baloniki wypełnione helem, kolorowe wiatraki i zabawki, które cieszyły oko przede wszystkich najmłodszym uczestnikom. To właśnie dla nich przygotowano szereg atrakcji m.in.: dmuchańce, trampolinę, jeździki oraz strzelnicę.
Przy ich stoisku informacyjno-medycznym można było zmierzyć ciśnienie krwi, poziom cukru we krwi oraz skorzystać z porady dietetyka. Stoisko finansowane było przez starostwo powiatowe w ramach projektu „Profilaktyka chorób układu krążenia i promocja zdrowego stylu życia w powiecie słubickim” finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014.
Przy stoisku Warsztatu Terapii Zajęciowej w Żabicach oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Górzycy można było nabyć szereg rzeczy wykonanych własnoręcznie przez podopiecznych, wśród nich przepiękne poduchy, pufy, ręczne robótki i inne bibeloty.
Barwne i rozśpiewane były tegoroczne dożynki – jakie będą za rok?
ANITA PODGÓRSKA