SULĘCIN Podróż w rodzinne strony

barden1Integracyjne spotkanie dwóch pokoleń

Pastor Hans Dieter Winkler z Niemiec od lat organizuje wycieczki do Sulęcina dla byłych mieszkańców miasta. Goście zawsze odwiedzają sulęciński ogólniak

Wizyta miała miejsce 17 czerwca, uczniowie przygotowali w języku niemieckim inscenizację „Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków”. W spektaklu wystąpili uczniowie klasy IB i IC oraz IIB. Rolę królewny Śnieżki zagrała Dominika Banaś, złej królewny Małgorzata Pawlus, księcia Piotr Kałużny, myśliwego Kacper Mizak, misia Miłosz Błoński, służbę Aleksandra Rogus, Nicole Lach i Paulina Pawlak, a krasnoludków: Magda Arciszewska, Weronika Gęślowska, Weronika Jabłonka, Katarzyna Moręgiel, Kamila Świątek, Łukasz Grochowiak i Michał Zięba.
Reżyserem i scenografem spektaklu jest Regina Kucharska nauczyciel języka niemieckiego. Wielu niemieckich gości nie kryło zadowolenia, że w dobie komputerów polska młodzież potrafi się zorganizować w zajęciach pozalekcyjnych, aby wziąć udział w tego typu zajęciach teatralnych.
Dalsza część spotkania odbyła się przy kawie w pracowni języka niemieckiego, podczas którego rozmawiano o spektaklu, jak również na tematy związane ze szkołą i zajęciami. Z tej okazji zastępca burmistrza Sulęcina Iwona Walczak przekazała każdemu z gości materiały promujące miasto. W spotkaniu uczestniczył również dyrektor Jarosław Ugrynowicz. – Nasze spotkanie chociaż krótkie, stało się integracją dwóch odrębnych od siebie wiekowo i kulturowo generacji. Podróż w czasie i w rodzinne strony stanowi dla naszych gości przygodę, która pozwala nam na wymianę spojrzeń na czas przeszły i teraźniejszy. Dzięki nauce języka naszych sąsiadów z Niemiec bardziej się rozumiemy, a wspólne rozmowy zbliżają. Mamy zdolną młodzież, która potrafi łączyć naukę z dodatkowymi zajęciami – mówiła Regina Kucharska, nauczyciel języka niemieckiego w liceum.
W nagrodę za zaangażowanie i udział w inscenizacji, wszyscy uczestnicy wyjadą na wycieczkę edukacyjną do Berlina.
MACIEK BARDEN