SŁUBICE Świętojańskie wianki

wiankiTradycyjne już spotkanie

Wspólne biesiadowanie zorganizowano pod hasłem „Świętojańskie wianki 2015”

Organizatorami spotkania byli: słubicka biblioteka, ZNP, w tym sekcja emerytów i rencistów, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Słubickiej, pomogła także w-ce przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Drzecinie – Kazimiera Staniak
Wstępem do spotkania był przygotowany program artystyczny nawiązujący do starosłowiańskiej tradycji Nocy Świętojańskiej. Na scenie, którą chwilowo stała się biblioteczna przestrzeń oddziału dla dorosłych, można było zobaczyć występy artystyczne w wykonaniu dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 2 „Pinokio” oraz uczniów ze Społecznej Niepublicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Słubicach.
Po występie dzieci rozpoczęło się wspólne biesiadowanie. Muzykę na żywo zapewnił Rafał Cegielski, chór seniorów „Konsonans” wraz ze Zespołem Muzycznym ze SMOK-a. Uczestnicy spotkania mogli skosztować regionalnych potraw Kazimiery Staniak oraz przekąsek z grilla, przygotowanych przez firmę K&P Europa s.c.
Tradycyjnie już goście wykonali kolorowe wianki z polnych kwiatów. Ze śpiewem na ustach, z pochodniami w dłoniach i wiankami na głowach wszyscy przeszli na most i rzucili je w nurt rzeki.
Celem spotkania była integracja związków, grup i stowarzyszeń działających na terenie gminy Słubice, jak również kultywowanie tradycji „Nocy Świętojańskiej”.
Przedsięwzięcie „Świętojańskie wianki 2015” zostało zrealizowane dzięki dotacji starostwa powiatowego w Słubicach.
Zespół BPMiG Słubice