KRZESZYCE Za nami wielkie bieganie

????????????????????????????????????

Wielkie bieganie w Kołczynie

W międzynarodowym, olimpijskim biegu wzięło udział tysiąc osób w różnym wieku

Najstarszą zawodniczką była 79-letnia Teodora Janicka z Brzozowej, najmłodszą zaś niespełna roczna Marysia Kulinska z Maszkowa

Do Kołczyna przybyli znani sportowcy: Tomasz Blatkiewicz – złoty medalista paraolimpijski w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem w Atenach w 2004 roku oraz Maciej Lepiato – złoty medalista paraolimpijski w skoku wzwyż w Londynie w 2012 roku. Dotarli też goście specjalni: posłanka Bożena Sławiak, poseł Bogusław Wontor, starosta sulęciński Patryk Lewicki, szef Rady Powiatu Tadeusz Dąbroś, burmistrz Sulęcina Dariusz Ejchart, wójt Krzeszyc Stanisław Peczkajtis, Eugeniusz Sembratowicz – prezes MLUKS „Postomia” Sulęcin-Kołczyn, Jan Graliński – prezes lubuskiego zrzeszenia LZS w Gorzowie Wlkp., Agnieszka Peczkajtis-Opłacińska – dyrektor GBS Barlinek o/Krzeszyce oraz dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół.

Imprezę rozpoczął ceremoniał olimpijski przygotowany przez uczniów oraz przedszkolaki z Zespołu Edukacyjnego w Kołczynie. Załopotała flaga olimpijska, zapłonął znicz olimpijski, wysoko wzbiły się gołębie, został odczytany apel olimpijski, a całości dopełnił taniec Greczynek w laurowych wieńcach.

Na linii startu stanęło 839 biegaczy. Pobiegły grupy zorganizowane. Na mecie pierwszą z kobiet była Diana Chajec z Sulęcina, wśród mężczyzn zwyciężył Zbigniew Isański z Międzyrzecza.  Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali policjanci, żołnierze, przedstawiciele Żandarmerii Wojskowej z Wędrzyna, strażacy z OSP Kołczyn i Studzionka, a także służba medyczna z Sulęcina.

Na zawodników czekały stoiska z wodą mineralną, z pyszną grochówką, kiełbasą z grilla, z domowymi wypiekami, lodami, watą cukrową i popcornem. Imprezę uatrakcyjniły zajęcia dla dzieci: turniej w warcaby i chińczyka, bańki mydlane, malowanie twarzy oraz podziwianie panoramy Kołczyna z wysięgnika wozu strażackiego. Zaprezentowały się także stoiska: Zespołu Edukacyjnego w Kołczynie i Centrum Profilaktyki Zdrowego Stylu Życia. Niespodzianką była obecność harleyowców z Klubu Motorowego „MIŚ” z Gorzowa Wlkp.

Wśród uczestników rozlosowano 10 rowerów górskich oraz piłki, puchary i inne nagrody rzeczowe.

Do sprawnej organizacji biegu przyczyniło się wielu mieszkańców, działaczy, firm i instytucji. Organizator biegu – gmina Krzeszyce – kieruje szczególne podziękowania do urzędu marszałkowskiego w Zielonej Górze, Jana Gralińskiego – prezesa LZS w Gorzowie Wlkp., Zespołu Edukacyjnego w Kołczynie oraz MLUKS „Postomia” Sulęcin – Kołczyn.

Bieg był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (województwo lubuskie) – Brandenburgia 2007 – 2013, Fundusz Małych Projektów i Projekty Sieciowe Euroregionu Pro Europa Viadrina oraz budżetu państwa (red.)