GÓRZYCA W poszanowaniu polskich wartości…

gok2Tradycyjne świętowanie majowe

Majówka pod hasłem „Wieś z tradycjami – dziedzictwo kulturowe regionu”

1 maja siedem drużyn reprezentujących sołectwa gminy Górzyca stanęło w szranki podczas „III Integracyjnego turnieju wsi gminy Górzyca i miejscowości przygranicznych 2015”, który odbył się w Czarnowie. Warto podkreślić, że gospodarz okazał się bardzo gościnny. Na powitanie przygotował muzyczną niespodziankę. Była mieszkanka Czarnowa Beata Kulma zaprezentowała cząstkę swojego wokalnego talentu, wprowadzając w dobry nastrój wszystkich zgromadzonych.

Uroczystego otwarcia turnieju dokonali dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Małgorzata Gniewczyńska oraz wójt gminy Górzyca Robert Stolarski.

Na zawodników czekały zabawne konkurencje. Swoich sił próbowali także sołtysi. Zawody przebiegały w sportowej atmosferze, pełnej zdrowej rywalizacji sportowej oraz ducha walki. Specjalna komisja oceniała prezentację poszczególnych stoisk, przygotowany przez sołectwa bigos: „staropolską podstawę na stole”, najlepszy doping podczas jednej z konkurencji grupowych oraz różnorodne talenty prezentowane na scenie.

Najpiękniejszym stoiskiem mógł się poszczycić Czarnów. Sołectwo zachwyciło także przygotowanym bigosem, a za najbardziej utalentowaną komisja uznała reprezentantkę Czarnowa – Katarzynę Dereń, która w pięć minut stworzyła prawdziwe dzieło. Niecodziennym talentem pochwaliła się Krystyna Ćwiek, reprezentująca Żabice, która posiada zdolność pisania od prawej do lewej strony. Wiesławę Drachynicz dla sołectwa Laski Lubuskie zdobyła punkty jako Maryla Rodowicz. Niebywałym kunsztem mogła pochwalić się przedstawicielka Górzycy Czesława Pakos, która prezentowała prace wykonane haftem krzyżykowym.

W ostatecznej klasyfikacji pierwsze miejsce wywalczył Stańsk.

Wieczorną część programu zdominowały muzyczne lata 80-te i 90-te. Trzy przebojowe dziewczyny z zespołu ANGELSONG zaprezentowały największe przeboje dyskotek. Po występie gwiazdy wieczoru odbyła się zabawa taneczna z zespołem GOLD BLACK z Żagania.

Turniej był okazją do świetnej rodzinnej zabawy, wzajemnej integracji, przyczynił się także do zwiększenia wiedzy o historii, kulturze i tradycji wsi, wzbudzenia dumy ze swego regionu i motywacji do wspólnego działania.

2 maja mieszkańcy gminy Górzyca uczestniczyli w wyjątkowej lekcji patriotyzmu. Festyn pod nazwą „Oswajamy patriotyzm” podkreślił znaczenie Święta Pracy, Dnia Flagi, Święta Konstytucji 3 Maja oraz niewątpliwie przyczynił się do zapoznania przedstawicieli partnerskiej gminy z naszą kulturą i tradycją.

Projekt współfinansowany  ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013, Fundusz Małych Projektów i Projekty Sieciowe Euroregionu Pro Europa Viadrina oraz z budżetu państwa. „Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość”.

ANITA PODGÓRSKA