SŁUBICE Razem dla rozwoju!

adamSzansa na integrację mieszkańców

Powiat Słubicki po raz kolejny organizuje Powiatowy Piknik Organizacji Pozarządowych. – Doświadczenie zebrane w latach ubiegłych pokazało, że regularne spotkanie integracyjne jest potrzebne

To już drugi piknik dla organizacji z terenu powiatu słubickiego, realizowany w ramach projektu „Modelowe taNGO”. Będzie niepowtarzalną okazją do zintegrowania sektora pozarządowego, wymiany doświadczeń oraz nawiązania nowych kontaktów. Każda z organizacji będzie miała możliwość zaprezentowania swoich dotychczasowych osiągnięć, przedstawienia planów na przyszłość, a nawet pozyskania partnerów do wspólnych działań. – Dla wystawców przygotujemy stoiska, dzięki czemu mieszkańcy powiatu będą mogli poznać działalność „swojego” III sektora – mówi Adam Szulczewski, koordynator projektu „Modelowe taNGO”.

Wespół w zespół!
W tym roku, prócz Powiatu Słubickiego oraz Fundacji na rzecz Collegium Polonicum, do współorganizowania imprezy dołączyły Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji i Stowarzyszenie po PROstu, a także gmina Słubice. – W tym roku gmina Słubice pierwszy raz aktywnie włącza się w organizację przedsięwzięcia – wyjaśnia Joanna Pyrgiel ze Słubicko-Frankfurckiego Centrum Kooperacji. – Tworzymy z innymi partnerami program artystyczny, angażując przedszkola, szkoły oraz przedstawicieli III sektora.
Piknik włączony został także w program obchodów Dnia Europy 2015, które odbywa się w Słubicach i we Frankfurcie nad Odrą 8 i 9 maja. Głównym organizatorem akcji i koordynatorem już po raz piąty jest Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji.

Szczytny cel
Prócz dobrej zabawy, prezentacji działalności organizacji i integracji działaczy społecznych, wydarzenie ma jeszcze cel – wsparcie działalności prowadzonej przez Stowarzyszenie po PROstu, zajmujące się m.in. terapią dzieci z różnymi niepełnosprawnościami, wspomaganiem rozwoju najmłodszych oraz wsparciem dla rodzin. – W trakcie pikniku prowadzona będzie zbiórka oraz szereg licytacji, z których dochód zostanie przeznaczony na działalność stowarzyszenia – mówi Joanna Sierżant-Rekret, prezeska.

Ciekawy program
Organizatorzy przygotowali stoiska dla organizacji pragnących zaprezentować swoją działalność, a także występy artystyczne na scenie. Na chętnych czekają namioty wystawiennicze, które będzie można ciekawie zaaranżować i wypromować swoją działalność. Będzie także dużo atrakcji dla najmłodszych.
W ramach imprezy wystąpią słubickie przedszkola i szkoły, organizacje pozarządowe z terenu powiatu, zespoły muzyczne działające przy SMOK-u. Będzie też można porozmawiać na ciekawe tematy. – Odbędą się trzy panele dyskusyjne, które będą kontynuacją tematów rozpoczętych w roku ubiegłym. Porozmawiamy o zdrowiu w powiecie, o środowisku i aktywności obywatelskiej – mówi A. Szulczewski.

Atrakcje na stoiskach
Stoiska wystawiennicze ustawione będą na deptaku, przy ul. Jedności Robotniczej. Miasteczko targowe zamknie scena, na której uczestnicy będą mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych i przedstawienia się szerszej publiczności.
– Każdy z wystawców będzie miał do dyspozycji namiot, a także możliwość wystąpienia na scenie. Jesteśmy otwarci na propozycje wystawców, którzy już podczas poprzednich edycji pikniku, często nas zaskakiwali. Chcemy, żeby nasza impreza przyciągnęła jak najwięcej odwiedzających, dlatego też staramy się zadbać o różnorodność. W miasteczku targowym każdy znajdzie coś dla siebie – wyjaśnia M. Tokarska, prezeska Fundacji na rzecz Collegium Polonicum.
Powiatowy Piknik Organizacji Pozarządowych jest realizowany w ramach projektu “Modelowe taNGO” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.