SŁUBICE Przyjemne z pożytecznym na wodzie

rutka12Świętowanie na kajakach i sprzątanie rzeki

Grupa kajakarzy Marka Konatkowskiego z Cybinki postanowiła popłynąć także w Niedzielę Palmową. Wybór ponownie padł na rzekę Ilankę

Tym razem jednak kajakarze popłynęli bardziej uczęszczanym odcinkiem rzeki z Nowego Młyna do Maczkowa. Jak zwykle nie było nudno.
Rzeka stawiała uczestnikom spływu ciągle nowe wyzwania. Nie brakowało drzew leżących w poprzek rzeki, bystrzy, stopni wodnych, a nawet bagnistych brzegów. Pogoda, jak przystało na końcówkę marca, była bardzo zmienna. Jednak, jak podkreślają kajakarze z tej grupy, nie ma złej pogody, może być tylko nieodpowiednie przygotowanie. Ważne jest również pozytywne nastawienie, a z tym w grupie nie ma problemu.
Żeby podkreślić wyjątkowość Niedzieli Palmowej i wejść w atmosferę Wielkanocy, uczestnicy spływu przystroili kajaki własnoręcznie wykonanymi palemkami.
Z kolei 18 kwietnia odbyło się kolejne, tradycyjne już sprzątanie rzeki, połączone ze spływem kajakowym. Tym razem grupa Marka Konatkowskiego postanowiła posprzątać dłuższy fragment rzeki i w tym celu ochotnicy zostali podzieleni na dwie ekipy. Jedna grupa płynęła z Sądowa do Koziczyna, druga wyruszyła z Koziczyna i popłynęła do Uradu. Te odcinki rzeki położone są najbliżej ujścia do Odry i przepływają przez miejscowości Sądów, Koziczyn oraz Urad, w związku z czym są niestety najbardziej narażone na zaśmiecanie.
Po spływie obie ekipy spotkały się w Koziczynie, opróżniły kajaki z zebranych śmieci, posegregowały je i zasiadły po zasłużonej pracy przy wspólnym ognisku.
DOROTA RUTKA
uczestniczka spływu