SŁUBICE-CYBINKA Jutro zaczęło się wczoraj

projektZapraszamy na kolejne wycieczki

Silna grupa 12 osób zwiedziła okoliczne miejscowości, lasy i dolinę rzeki Odry. Uczestnikami wycieczki byli mieszkańcy gminy Słubice

Grupa pełna energii ruszyła spod pomnika pamięci więźniów obozu pracy w Świecku, gdzie wysłuchała kilku słów o smutnej historii tego miejsca. Ze Świecka pojechała do Rybocic, gdzie stoi zabytkowy kościół gotycki, jeszcze z czasów średniowiecznych, który został później przebudowany. Prawdopodobnie pod fundamentami istnieją tajemnicze krypty. Rybocice kiedyś słynęły z fabryki papieru napędzanej nurtem rzeki Ilanki i z młynów.
Kolejnym celem było ujście rzeki Pliszki. Grupa mogła zobaczyć jak wyglądają łęgi wierzbowe po stronie niemieckiej i poznać przyczynę ich powstania i stopniowego wyginięcia.
Kolejnym punktem wycieczki były lasy puszczy rzepińskiej, które powstały w wyniku dużego zapotrzebowania na drewno w XVIII i XIX wieku. Zostały obsadzone sosną zwyczajną, ponieważ ona najlepiej rosła na słabej glebie piaszczystej. Następnie uczestnicy wycieczki udali się na wał i podziwiali widok pobliskich pól powstałych w wyniku odcięcia znacznej części doliny Odry od jej zalewów. Mogli zobaczyć Bieliki, które odpoczywały na drzewie opodal trasy, sarny, żurawie, łabędzie, wiele gatunków dzikich kaczek, czaple białe i wiele innych.
Tak trafili do Kłopotu, miejscowości słynącej z dużej kolonii bociana białego. Tam zwiedzili muzeum bociana i dowiedzieli się interesujących wiadomości nie tylko o tym sympatycznym ptaku, ale również o możliwości ochrony ptaków mieszkających w pobliżu człowieka, a także o Krzesińskim Parku Krajobrazowym. W Kłopocie zorganizowano również ognisko z kiełbaskami.
Zgłoszenia do kolejnych wycieczek przyjmowane są telefonicznie (95 75 92 444) lub w siedzibach Fundacji na rzecz Collegium Polonicum w Słubicach, Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Cybince oraz w świetlicy wiejskiej Rybocicach, w godzinach otwarcia. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, jednak liczba miejsc jest ograniczona. Wszelkie informacje o wydarzeniach oraz zapisach znaleźć można na stronie Fundacji na rzecz Collegium Polonicum oraz Sektora 3 Słubice.
Projekt „Jutro zaczęło się wczoraj” jest realizowany w ramach programu Lokalne Partnerstwa PAFW – Program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Fundacja na rzecz Collegium Polonicum pełni rolę lidera projektu, natomiast do grona partnerów należą Cybińskie Stowarzyszenie Rozwoju PRO-EKO, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Cybince, Biblioteka Publiczna w Cybince, Fundacja Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych, Stowarzyszenie Kobiet w Rybocicach „Gospodynie”, Towarzystwo Miłośników Białkowa i Polesia oraz Roland Semik społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego (red.).