SŁUBICE Zawody przyszłości

agunia1Spotkanie z gimnazjalistami

W Młodzieżowym Centrum Kariery odbył się cykl spotkań z młodzieżą z Gimnazjum nr 1 w Słubicach. Uczniowie mogli poznać „zawody przyszłości”

Głównym celem spotkania było zapoznanie młodzieży z zawodami, które funkcjonują na współczesnym rynku pracy.
W pierwszej części zajęć młodzież wykonywała ćwiczenia z samooceny. Wyniki zadania pokazały uczniom, jak ważną rolę przy wyborze przyszłego zawodu pełni dobre poznanie siebie, swoich umiejętności, zainteresowań, cech charakteru i predyspozycji zawodowych.
W drugiej części spotkania młodzież przy pracowała na tzw. „Teczkach o zawodach”. Zadaniem każdego ucznia było odnalezienie zawodu, który go interesuje i zapoznanie się z jego specyfiką. Uczestnicy przyswoili sobie informację na temat wymagań jakie, należy spełnić, żeby w przyszłości pracować w wymarzonym zawodzie. To min. wymagania psychologiczne, fizyczne, zdrowotne, oraz edukacyjne. Ważne jest również dobre poznanie zadań i czynności poszczególnych zawodów.
Uczestnicy z zainteresowanie podchodzili do poszczególnych zadań. Podkreślali ważność takich spotkań.
Te zajęcia to dopiero początek drogi w planowaniu kariery zawodowej. Dobra orientacja we własnych preferencjach zawodowych decyduje o skuteczności podejmowanych przez młodych ludzi działań.
AGNIESZKA ZWIERZCHACZEWSKA
doradca zawodowy