KRZESZYCE Spotkania z ciekawymi ludźmi

k51Inspirujące spotkanie

Malarka, pisarka i poetka Waleria Jaworska-Jaźwińska była gościem spotkania połączonego z wernisażem wystawy malarskiej oraz promocją książki „Przygoda z życiem-dzieciństwo Weroniki”

Biblioteka pękała niemal w szwach. Nie zabrakło koleżanek i kolegów ze szkolnych ławek, mieszkańców Krzeszyc, Zaszczytowa, rodziny i znajomych z sąsiednich gmin i miejscowości oraz wielu osób z różnych instytucji, organizacji w tym również wójta Stanisława Peczkajtisa, który serdecznie przywitał gościa.
Waleria Jaworska-Jaźwińska urodziła się w 1938 roku w Werbce. Po 1945 roku zamieszkała z rodziną najpierw w Zaszczytowie (gmina Krzeszyce), później po sąsiedzku w Boguszyńcu (gmina Witnica). Pisze wiersze i maluje. Od 1999 roku realizuje się twórczo w sekcji plastycznej i literackiej Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Swoje prace malarskie prezentowała na wystawach w Słońsku, Myśliborzu oraz w wielu galeriach w Gorzowie Wlkp.
Prelegentem podczas spotkania i jednocześnie redaktorem książki „Przygoda z życiem. Dzieciństwo Weroniki” była Krystyna Kamińska – dziennikarka, autorka licznych książek, leksykonów i przewodników po Gorzowie i regionie.
Spotkanie bardzo emocjonujące, przebiegało w atmosferze rodzinnego wydarzenia, było jakby podróżą w czasie, powrotem do wspomnień z lat dzieciństwa, młodości, domu rodzinnego i do świata, którego już nie ma. Nie obyło się bez łez i chwil wzruszeń.
Wystawa malarstwa Walerii Jaworskiej-Jaźwińskiej czynna będzie do 31 marca, w godzinach pracy biblioteki.
JOLANTA SOLIŃSKA