SŁUBICE Kolejne spotkanie z uczniami z Izraela

slub2Nasi uczniowie nadal budują mosty

Już od ośmiu lat słubiccy licealiści biorą udział w polsko-niemiecko-izraelskim projekcie Building Bridges. Kolejna grupa polskich i niemieckich uczniów miała możliwość wyjazdu do Izraela i spotkania się ze swoimi izraelskimi partnerami

Uczniowie słubickiego liceum, pod opieką Doroty Rutki, polskiej koordynatorki projektu, nie tylko zwiedzali ten ciekawy kraj, ale również brali udział w warsztatach, tworzyli plakaty, krótkie filmiki związane z tematyką tegorocznego wydania projektu oraz spotykali się ze świadkami historii Izraela.
W Jerozolimie widzieli stare i nowe miasto, Bazylikę Grobu Pańskiego, Ścianę Płaczu. Zwiedzali również Yad Vashem – ogromne Muzeum Holokaustu z wieloma ciekawymi ekspozycjami. Byli nad Morzem Martwym i ze zdziwieniem unosili się na bardzo słonej i właściwie gęstej wodzie tego najbardziej zasolonego i najniżej na świecie położonego zbiornika wodnego. Mieli możliwość porównania starej i bardzo tradycyjnej Jerozolimy z nowoczesnym i bardzo kolorowym Tel Awiwem. Na własnej skórze odczuli różnice temperatur w górzystej i wietrznej Jerozolimie, w pustynnych okolicach Morza Martwego i na słonecznych, gorących plażach Tel Awiwu. Mogli porównać pustynne krajobrazy Pustyni Judzkiej z ciekawym przyrodniczo obszarem Parku Narodowego Ein Gedi, czy też z zupełnie innymi krajobrazami północy Izraela, okolicami rzeki Jordan z miejscem chrztu Jezusa oraz Jeziora Galilejskiego, otoczonego gajami pomarańczowymi i oliwnymi.
Mieli też możliwość poznać bliżej izraelskich partnerów, nie tylko podczas wspólnego wykonywania przydzielonych im zadań. Na trzy dni polscy i niemieccy uczniowie zamieszkali w domach swoich żydowskich i arabskich kolegów i koleżanek. Mieli niepowtarzalną okazję na krótko stać się częścią arabskiej lub żydowskiej rodziny, poznać ich styl życia, zwyczaje i doświadczyć ich otwartości i gościnności.
Jak mówią sami uczniowie, pobyt w Izraelu wiele zmienił w ich widzeniu świata i ludzi. Zauważyli różnicę pomiędzy rzeczywistością kreowaną i prezentowaną przez media, a codziennym życiem w tym kraju.
Teraz z niecierpliwością czekają na grudniową, drugą część projektu, kiedy będą mogli spróbować odwdzięczyć się rodzinnym ciepłem, opieką i spędzić kolejne kilka dni ze swoimi arabskimi i żydowskimi przyjaciółmi z Izraela, goszcząc ich tym razem u siebie.
DOROTA RUTKA