POWIAT SULĘCIŃSKI Odznaki dla krwiodawców

barden1Dar życia dla drugiego człowieka

„Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” jest odznaką nadawaną przez Ministra Zdrowia zasłużonemu dawcy, który oddał co najmniej 20 litrów krwi oraz działa na rzecz ruchu honorowego krwiodawstwa

W Zielonogórskiej Filharmonii 26 listopada odbyła się uroczysta gala wręczenia odznaczeń i wyróżnień zasłużonym dawcom krwi. Wśród wielu wyróżnionych była Stanisława Makowska z Wędrzyna, która otrzymała odznaczenie Honorowego Dawcy Krwi – Zasłużonego dla Zdrowia Narodu. Honorowym krwiodawcą jest od 1974 roku i przez czterdzieści lat działania na rzecz ratowania życia ludzkiego, przekazała bezpłatnie 65 litrów pełnej krwi. Propaguje ideę czerwonokrzyską wśród najbliższych i znajomych. Syn Dariusz oddał już 45 litrów krwi. Pani Stanisława otrzymała odznaki Honorowego Dawcy Krwi III, II i I stopnia, a w 1990 roku Złoty Krzyż Zasługi. Wielokrotnie w nagłych przypadkach zbierała swoich znajomych i wspólnie przekazywali krew w punkcie krwiodawstwa. – Były w moim życiu zdarzenia kiedy bezpośrednia transfuzja krwi uratowała komuś życie. W takich chwilach myślałam tylko o jednym, aby przed dotarciem do szpitala, moja krew pozwoliła tym ludziom przeżyć – powiedziała nam pani Stanisława.
Podpułkownik Rafał Miernik również z Wędrzyna, dowódca 7. batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich otrzymał medal honorowy PCK III klasy. Należy do Wojskowego Klubu Honorowych dawców krwi “Żołnierska Krew” przy 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej. Swoją przygodę z krwiodawstwem rozpoczął w Ogólnokształcącym Liceum Wojskowym we Wrocławiu. Do chwili obecnej oddał około 13 litrów pełnej krwi i propaguje ideę honorowego krwiodawstwa wśród swoich znajomych i kolegów w pracy. Wysiłki członków klubu doceniono uhonorowując “Żołnierską Krew” medalem Honorowym PCK II klasy. – Jestem dumny z wyróżnienia żołnierza 7. batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich z Wędrzyna i zarazem wiceprezesa WKHDK chor. Marcina Tkaczyka, który otrzymał dzisiaj odznaczenie “Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. Parafrazując wielu wspaniałych mówców na tej gali, mogę śmiało stwierdzić, że nie ma większego honoru i zaszczytu niż przekazanie daru życia w postaci krwi. W codziennym życiu, w którym wielu z nas uważa, że nieszczęścia ich nie dotyczą, idea HDK nabiera szczególnego znaczenia. Jest potwierdzeniem ludzkiej solidarności i wiary w człowieka. Dlatego zachęcam wszystkich do oddawania krwi i aktywnej popularyzacji tej szczytnej idei – powiedział nam ppłk Rafał Miernik. Wśród wielu odznaczonych odznaki otrzymali również Paulina Radej z Sulęcina i Adam Dobrołowicz z Torzymia.
MACIEK BARDEN