POWIAT SULĘCIŃSKI Licealna tradycja

 barden3Uczniowie gotowi do świąt

Od sześciu lat uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Sulęcinie uczestniczą w zajęciach, w trakcie których samodzielnie wykonują adwentowe wianki

Zwyczaj wykonywania wianków wywodzi się z Niemiec. Do Polski dotarł po pierwszej wojnie światowej.
Wykładowcy języka niemieckiego w liceum Regina Kucharska i Elżbieta Przybylska, w ramach zajęć z języka, realizują razem z uczniami tę formę kultury naszych sąsiadów. Uczestnicy zajęć sami finansują zakup pierścieni i ozdób. Wianki stanową własność uczniów i po zajęciach każdy stroik jest przedświąteczną ozdobą ich mieszkań. Dodatkową zaletą takiej lekcji jest poznawanie podstawowych słówek z języka niemieckiego, jak również pisowni, ponieważ uczestnicy mają za zadanie opisanie wykonanej pracy w języku niemieckim. W zajęciach biorą udział wszyscy uczniowie szkoły.
Adwentowy wieniec wykonany jest na podłożu pierścienia ze słomy oraz z gałązek drzew iglastych i przystrajany ozdobami bożonarodzeniowymi (kokardkami i miniaturami ozdób choinkowych). Umieszcza się na nim cztery świece symbolizujące kolejne niedziele adwentowe. Świece zapalane są w każdą niedzielę Adwentu. Oznaczają czuwanie i gotowość na świętowanie Bożego Narodzenia.
MACIEK BARDEN