SŁUBICE Sektor 3 Słubice pomaga społecznikom

adam1Żeby organizacje wiedziały…

…dokąd mogą przyjść, zadzwonić, zapytać. W powiecie słubickim działa około 150 fundacji i stowarzyszeń. Nie wszystkie są jednakowo aktywne. To się może zmienić

– Namawiamy członków organizacji pozarządowych do tego, żeby korzystali z możliwości, jakie daje Sektor 3 Słubice. Jest to miejsce, w którym można spotkać się z kimś, kto pomoże i doradzi, zwłaszcza w sprawach związanych z bieżącym funkcjonowaniem organizacji – mówi Kamil Szlosek, opiekun Sektora 3 Słubice. Sektor działa od maja. Do tej pory odbyło się w nim kilkanaście szkoleń oraz kilkadziesiąt godzin doradztwa. Jednak nie liczby są najważniejsze, a to, na czym zależy realizatorom projektu – żeby nasze słubickie organizacje były aktywne, profesjonalne. Żeby dzięki nim zmieniało się otoczenie dookoła nas.

Pomysły, wnioski, projekty

Do tej pory największym zainteresowaniem wśród organizacji cieszyły się porady dotyczące konsultowania wniosków przygotowywanych w różnych konkursach grantowych. Nic dziwnego, napisane dobrego wniosku to nie jest łatwe zadanie. – Zawsze lepiej, żeby przed wysłaniem przejrzał wniosek ktoś z zewnątrz. Asesor nie będzie wyrozumiały dla braków i błędów – mówi Marzena Słodownik, która konsultowała wnioski przygotowywane w ramach konkursu „Trampolina”. Obecnie również trwa kilka ciekawych konkursów… – Warto brać w nich udział, nawet jeśli nie uda się otrzymać dotacji, każdy napisany wniosek to wiedza i doświadczenie – dodaje M. Słodownik.
W przyszłym roku nowe konkursy – i możliwość skorzystania z podpowiedzi doradcy. W tym miesiącu nad swoim pomysłem na projekt pracują młodzi rajcy z Młodzieżowej Rady Miasta. – Za wiele na razie nie zdradzimy, ale chcemy odmienić Plac Bohaterów – mówi M. Słodownik.

Finanse bez tajemnic

Jeden sukces, to pozyskać środki na działania, a drugi – prawidłowo je rozliczyć. Koniec roku to czas przygotowywania rozliczeń. W gronie naszych doradców są również doświadczone księgowe. – Wiemy, że finanse, opisy faktur, przygotowywanie rozliczeń to dla wielu osób najtrudniejszy element realizacji projektów. Lepiej zapytać, niż poprawiać – mówi Wioletta Mazurek, księgowa.
Nowy rok to nowe konkursy, w których można startować o środki. Bo jednak to one są niezbędne do lepszego, aktywniejszego działania organizacji. Ale nie tylko pieniądze są ważne.
Równie ważna jest znajomość przepisów. Dlatego „na drugim miejscu” z tematów pojawiających się na spotkaniach z doradcami znalazły się te związane z prawem: jak zorganizować wolontariat, jakie dokumenty podpisać z wolontariuszami? Jak zmienić statut?

A na co dzień w organizacji…

– Warto dbać o zespół. Bo każda organizacja to przede wszystkim ludzie, ich pomysły, energia, chęć do działania – mówi Agata Fogel, trenerka z Zielonej Góry. Stąd propozycja doradztwa w motywowaniu zespołu, budowaniu strategii organizacji, zarzadzania zespołem, public relations. Jak mówi przysłowie, kto stoi w miejscu, ten się cofa.
Miejsca takie jak Sektor 3 Słubice funkcjonują w wielu miastach w naszym kraju. – Osoby, które działają społecznie w organizacjach pozarządowych muszą znać się choć trochę na wielu rzeczach: od księgowości, przez public relations, po zarządzanie zespołem. Dlatego właśnie chcemy, żeby do ich dyspozycji byli nasi doradcy, którzy są specjalistami w swoich dziedzinach, a jednocześnie nie jest im obca specyfika pracy organizacji – mówi K. Szlosek.
Jedną z tych, które korzystają ze wsparcia jest Fundacja Kształcenia Kreatywnego z Górzycy. – Na samym początku naszej współpracy pan Kamil spytał o nasze oczekiwania. Teraz dostajemy informacje o szkoleniach czy doradztwie, które są dopasowane do naszych potrzeb – mówi Alicja Kucharczyk, prezes fundacji. – Doradcy są otwarci na nasze potrzeby – podkreśla. Dlaczego jej zdaniem warto korzystać z porad specjalistów? – Wiemy, co mamy, a czego nam jeszcze brakuje. Potrzebujemy wsparcia od osób, które są krok przed nami, które pokazują nam nowe możliwości i perspektywy – mówi pani prezes. Takie właśnie jest zadanie doradców. Zapraszamy!
Inkubator NGO działa w ramach projektu Modelowe taNGO, realizowanego przez Fundację na rzecz Collegium Polonicum w partnerstwie z Powiatem Słubickim. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
KATARZYNA KOCHAŃSKA