SULĘCIN XX Międzynarodowy Zjazd Cyklistów za nami!

sul1Jubileuszowe ściganie

Pod koniec września odbył się XX Międzynarodowy Zjazd Cyklistów „Brandenburgia – Lubuskie razem”

Do rowerowej stolicy województwa lubuskiego zjechało ponad tysiąc miłośników jazdy na dwóch kółkach nie tylko z całej Polski, ale również z zagranicy.

Sulęciński Zjazd Cyklistów to impreza rowerowa z bogatymi tradycjami, propagująca aktywne sposoby spędzania wolnego czasu oraz poznawanie pięknych zakątków Ziemi Sulęcińskiej.

W imprezie udział wzięli uczniowie placówek oświatowych z terenu gminy Sulęcin, duża grupa przedszkolaków wraz z rodzicami oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Promyk”.

Podczas obchodów jubileuszowego święta cyklistów nie mogło zabraknąć miłośników dwóch kółek z miast i miasteczek województwa lubuskiego, a także z Pomorza, Śląska i Wielkopolski oraz z Berlina i z niemieckich miast partnerskich Friedland, Beeskow.

Na uczestników spragnionych kontaktu z przyrodą, kochających jazdę rowerem, czekało kilka urokliwych tras turystycznych o różnej długości i różnym stopniu trudności. Organizatorami tegorocznego zjazdu byli: Urząd Miejski w Sulęcinie, Sulęciński Ośrodek Kultury, oddział PTTK „Ziemia Sulęcińska” oraz Klub Turystyki Rowerowej Wigor.

Uroczystej inauguracji XX Międzynarodowego Zjazdu Cyklistów dokonał burmistrz Sulęcina Michał Deptuch.

Jako pierwsi wystartowali uczestnicy Amatorskiego Szosowego Wyścigu dla dorosłych. Następnie ponad tysiąc miłośników turystyki rowerowej wyruszyło z przewodnikami na wybrane trasy turystyczne. Wszystkie miały swój koniec na polanie Uroczyska Lubiewsko, gdzie dla cyklistów zorganizowano piknik turystyczno-rekreacyjny. Nie zabrakło również konkursów sprawnościowych dla dzieci i dorosłych. Na polanie Uroczyska Lubniewsko odbył się także Rowerowy Turniej Sprawnościowy o puchar burmistrza Sulęcina, w którym bezkonkurencyjny okazał się Oskar Kucharczak z Poznania.

W niedzielę cykliści wyruszyli na wybrane szlaki rowerowe, natomiast na obiektach sportowych przy Sulęcińskim Ośrodku Kultury odbyły się sprawnościowe zawody „Rowerowy Tor Przeszkód”, przygotowane dla uczniów wszystkich szkół. Na bieżni stadionu miejskiego zorganizowano rowerowy wyścig wahadłowy na dochodzenie dla pełnoletnich uczestników.

Podczas uroczystego zakończenia XX Międzynarodowego Zjazdu Cyklistów, które odbyło się na dziedzińcu Domu Joannitów, puchary, nagrody i wyróżnienia zwycięzcom poszczególnych wyścigów wręczyli burmistrz Sulęcina Michał Deptuch, przewodniczący Rady Miejskiej Leon Szczepański oraz prezes PTTK Ziemia Sulęcińska Sławomir Słonik. Tradycyjnie na zakończenie Zjazdu Cyklistów rozlosowano nagrody rzeczowe wśród wszystkich uczestników imprezy obecnych na podsumowaniu. Nagrodami głównymi było sześć rowerów turystycznych ufundowanych przez sponsorów: burmistrza Sulęcina, sklep sportowy Duet Bogumiła Gudacz, Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe Domex, firmę Skup Złomu Leopold Ryczaj oraz Molex Sp. z o.o. (red.).