SULĘCIN Świętowano zakończenie żniw

sul1Podziękowaliśmy rolnikom

24 sierpnia był dniem podsumowania tegorocznych zbiorów w gminie SulęcinZarówno rolnicy, jak i pozostali mieszkańcy gminy oraz goście z miast partnerskich bawili się na II Polsko-Niemieckim Święcie Plonów, które zorganizowano na obiektach przy Sulęcińskim Ośrodku Kultury. Pomimo zmiennych warunków atmosferycznych na uroczystość przybyły całe rodziny

Obchody tradycyjnie rozpoczęły się mszą dziękczynną w intencji rolników, którą na Placu Kościelnym odprawił proboszcz ks. Piotr Mazurek. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości z wieńcami dożynkowymi przemaszerowali na obiekty przy Sulęcińskim Ośrodku Kultury. Barwny korowód dożynkowy poprowadzili starostowie tegorocznych dożynek: Renata Gurgacz i Romuald Niemczyn.

Po ceremoniale dożynkowym, w czasie którego nastąpiło tradycyjne przekazanie wieńców dożynkowych i chleba, upieczonego z tegorocznych zbóż gospodarzom: burmistrzowi Sulęcina, proboszczowi oraz starostom dożynek, głos zabrał burmistrz Deptuch, który podziękował rolnikom za ich ciężką pracę, dzięki której na nasze stoły trafia codziennie świeży chleb, warzywa, owoce oraz przetwory mleczne. Następnie na scenie zaprezentowały się kolejno: zespół Obrzanie ze Skwierzyny, zespół Rudniczanki z Rudnicy, zespół folklorystyczny z Węgier oraz kapela koźlarska Kotkowiacy ze Zbąszynka.

W tym czasie można było także obejrzeć wystawę rękodzieła ludowego, plonów działkowych oraz sprzętu rolniczego, a także odwiedzić stoiska, przygotowane przez mieszkańców sołectw: Brzeźno, Drogomin, Długoszyn, Wielowieś, Żubrów oraz Rodzinne Ogrody Działkowe „Metalowiec” i „Świerczewski”.

Podczas II Polsko-Niemieckiego Święta Plonów mieszkańcy miejscowości sołeckich zmagali się w Turnieju Sołectw, w ramach którego komisja oceniała cztery elementy: estetykę wsi, wieniec dożynkowy, stoisko sołeckie oraz zmagania drużyn w turnieju sprawnościowym. W klasyfikacji ogólnej zwyciężyło sołectwo Żubrów. Drugie miejsce zdobyło sołectwo Wielowieś, a trzecie miejsce ex aequo zdobyły sołectwa Drogomin i Brzeźno. Wszystkie sołectwa zostały wyróżnione nagrodą pieniężną, której wysokość była uzależniona od miejsca w klasyfikacji ogólnej turnieju. Nagrody zwycięzcom poszczególnych konkurencji, jak i klasyfikacji ogólnej wręczyli burmistrz Sulęcina Michał Deptuch wraz z wicemarszałkiem województwa lubuskiego Maciejem Szykułą i zastępcą burmistrza Zbigniewem Grucą.

W ramach Święta Plonów rozegrany został również mecz piłki nożnej z okazji jubileuszu 60-lecia Miejskiego Klubu Sportowego Stal Sulęcin. W meczu towarzyskim zmierzyły się drużyny Stal Sulęcin oraz reprezentacja Polski Bezdomnych. Rywalizacja pomiędzy drużynami była zacięta, a mecz ostatecznie zakończył się remisem 3:3. Kapitanowie drużyn z rąk burmistrza Deptucha oraz jego zastępcy Zbigniewa Grucy odebrali pamiątkowe puchary.

Wieczór uczestnikom Święta Plonów umilił koncert zespołu folkowego. Gwiazdą tegorocznych dożynek był zespół Elektryczne Gitary, który zgromadził przed sceną liczną grupę fanów (red.).