KRZESZYCE Jubileusz Krzeszyckiej Jesieni

jesieńJubileuszowa wystawa

14 września  odbyła się XX jubileuszowa Wystawa Rolnicza „Krzeszycka Jesień”

Przedstawiciele sołectw z wieńcami dożynkowymi, rolnicy, sołtysi, zaproszeni goście i władze samorządowe w uroczystym, barwnym korowodzie, przeszli na stadion.

Wójt Czesław Symeryak powitał zgromadzonych i poprosił ks. proboszcza Dariusza Karpezo i ks. wikariusza Mariusza Mazurkiewicza o odprawienie mszy w intencji rolników. Podczas mszy zostały złożone dary i chleb dożynkowy niesiony przez starostów dożynek: Marzannę Wikońską z Krzeszyc i Eugeniusza Zwierzyńskiego z Piskorzna. Ceremoniałowi dożynkowemu towarzyszył zespół ludowy „Rudniczanka”                         z Rudnicy, który w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia istnienia.

Wójt Symeryak podkreślił rolę rolnictwa na terenie gminy, podziękował rolnikom za ich całoroczny trud.

Delegacje zaprezentowały wieńce dożynkowe. Starostowie przekazali gospodarzom dożynek: wójtowi Czesławowi Symeryakowi, Janowi Galońskiemu – przewodniczącemu Rady Gminy i ks. proboszczowi Dariuszowi Karpezo okazały bochen chleba upieczony z tegorocznych zbiorów.

W wystawie i dożynkach uczestniczyli m.in. Bożena Sławiak – poseł na Sejm RP, Maciej Szykuła – wicemarszałek województwa lubuskiego, Jan Rydzanicz – regionalny dyrektor ochrony środowiska w Gorzowie Wlkp., Józef Giemza – dyrektor PROW, Bogdan Kuzyk – przewodniczący Rady Powiatu Sulęcińskiego, Tadeusz Dąbroś – wicestarosta sulęciński, Michał Deptuch – burmistrz Sulęcina, Janusz Krzyśków – wójt Słońska, Jacek Wójcicki – wójt Deszczna oraz delegacja wraz z wystawcami z zaprzyjaźnionej gminy Altlandsberg z Niemiec na czele z burmistrzem Arno Jaeschke i Heinz Habermann – przewodniczącym Stowarzyszenia byłych mieszkańców Powiatu Wschodniotorzymskiego.

Tradycyjnie wystąpiły zespoły ludowe: “Rudniczanka”, „Starodworzanki”, a także Jadwiga Puchała. Po części oficjalnej rozpoczął się czas zabawy, festyn oraz występy dzieci i młodzieży z przedszkoli i szkół gminy Krzeszyce. Wystąpił m.in. Michał Juszczakiewicz, prowadzący „Od amatora do gwiazdora”. Zwiedzający mogli oglądać i degustować produkty wystawione na stoiskach sołeckich.

Wyróżniono sołectwa, które uczestniczyły w rywalizacji sportowej. Wójt podziękował uczestniczącym w wystawie, wszystkim przekazał profesjonalny grill ogrodowy. Były również nagrody w konkursie “Najdorodniejsze i najciekawsze okazy” , “Najpiękniejsze zwierzęta i ptaki” “Najpiękniejsze stoisko wystawy” i „Najpiękniejsze stoisko rolnicze”. W trakcie wystawy zaprezentowały się instytucje i firmy pracujące na rzecz rozwoju rolnictwa. Wielkim zainteresowaniem cieszyło się stoisko zaprzyjaźnionej gminy Altlandsberg z Niemiec, prezentujące młocarnię z 1937 roku, która wyprodukowana została w Gorzowie Wlkp. oraz silnik spalinowy jako napęd do młocarni.

Atrakcją Krzeszyckiej Jesieni był także „Jarmark Smakosza”, zorganizowany przez Stowarzyszenie Kraina Szlaków Turystycznych- LGD.

Wieczorem rozpoczął się blok artystyczny, podczas którego swoje koncerty dali Magda Durecka, Zespół „OKEY” oraz gwiazda wieczoru Krzysztof Krawczyk. Po koncercie wszyscy dobrze bawili się przy muzyce dyskotekowej – prowadzącym był DJ Szpaku.

Zorganizowanie wystawy „Krzeszycka Jesień” możliwe było dzięki dofinansowaniu przez Euroregion Pro Europa Viadrina oraz wsparciu wielu sponsorów (M.Cz./S.N.).