Słowa piosenki w wykonaniu wokalistki Olgi Zając wprowadziły wszystkich zebranych gości w klimat uroczystości obchodów jubileuszu 660-lecia Krzeszyc, których głównym organizatorem była Gminna Biblioteka Publiczna
Z tej okazji otwarto wystawę „Krzeszyce w starej fotografii-każdy czas ma swoją twarz”, odbyła się promocja książki przygotowanej specjalnie na tą okoliczność, było także uroczyste złożenie kwiatów pod obeliskiem „Ku pamięci tych, którzy w tej ziemi spoczywają” przez burmistrza partnerskiego miasta Altlandsberg Arno Jaeschke, przedstawicieli Stowarzyszenia byłych mieszkańców Powiatu Wschodniotorzymskiego, wicestarostę Tadeusza Dąbrosia, przewodniczącego Rady Gminy Jana Galońskiego i wójta Czesława Symeryaka.
Celem przedsięwzięcia było przedstawienie historii wsi, jej tradycji i obyczajów poprzez partnerskie spotkanie byłych i obecnych mieszkańców Krzeszyc oraz prezentację starych zdjęć stanowiących wartość historyczną i kulturową.
Na wystawę zebrano wiele fotografii i pamiątek rodzinnych pochodzących z różnych okresów, na których zostało przedstawione życie rodzinne mieszkańców Krzeszyc i okolic. Najstarsza fotografia pochodzi z XIX wieku, udostępniona została przez Andrzeja Ficnera.
Realizując, dzięki wsparciu finansowemu udzielonego w ramach Funduszu Małych Projektów Euroregionu Pro Europa Viadrina, projekt „660-lecie Krzeszyc” zebrano i skatalogowano zdjęcia z początków XX wieku. Najciekawsze znalazły się w prezentowanej wystawie i publikacji książkowej.
Dzięki projektowi wiele zdjęć zostało ocalone, skatalogowano je na nośnikach elektronicznych i opisano w krzeszyckim Cyfrowym Archiwum Tradycji Lokalnej. W przyszłości będzie można je wykorzystać do kolejnych opracowań.
Za pomoc i wsparcie w przygotowaniu jubileuszowego spotkania 660-lecia Krzeszyc biblioteka dziękuje wójtowi Czesławowi Symeryakowi, Barbarze Adamskiej – dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Krzeszycach oraz proboszczowi Dariuszowi Karpezo za udostępnienie najstarszych kronik.
Pracownicy biblioteki zachęcają jednocześnie mieszkańców gminy do dalszego dzielenia się swoimi archiwaliami (zdjęciami, starymi dokumentami, pamiątkami rodzinnymi). Chcą ocalić w ten sposób historię małej ojczyzny – gminy Krzeszyce.
Wystawa czynna będzie do 30 października (red.).