GÓRZYCA Dożynkowa tradycja

dożynkiDziękujemy rolnikom za ich trud

Jednym z najpiękniejszych  świąt rolników są dożynki

Barwne i rozśpiewane były tegoroczne dożynki. W sobotnie popołudnie, 6 września spod Urzędu Gminy w Górzycy wyruszył, w asyście zespołów amatorskiego ruchu artystycznego, barwny korowód dożynkowy.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy polowej w intencji rolników celebrowanej przez proboszcza parafii Górzyca Władysława Urbanika oraz proboszcza parafii Czarnów Piotra Franka, w trakcie której odbył się ceremoniał dożynkowy z poświęceniem wieńców, płodów i darów ziemi oraz wspólnym dzieleniem się chlebem.

Uroczystego otwarcia uroczystości dokonała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Małgorzata Gniewczyńska.

Część oficjalna rozpoczęła się od przemowy wójta Roberta Stolarskiego, w której życzył wszystkim zebranym, aby na ich stołach nigdy nie zabrakło chleba.

Słowa uznania dla rolników wyraził również przewodniczący Rady Gminy Krzysztof Bańka.

Starostami tegorocznego święta plonów byli państwo Dorota i Piotr Piechota z Górzycy, którzy, mimo młodego wieku, są doświadczonymi rolnikami.

Ogłoszono konkurs na „najładniejszy wieniec dożynkowy”, którego celem jest kultywowanie i upowszechnianie tradycji ludowych związanych ze świętem plonów, prezentacja najpiękniejszych wieńców dożynkowych z terenu gminy Górzyca oraz promocja walorów wsi polskiej. Najpiękniejszym okazał się wieniec sołectwa Czarnów, wykonany przez rodzinę Marii, Hanny i Zygmunta Janusiewiczów. Nagrody oraz pamiątkowe dyplomy wręczył wicewojewoda Jan Świrepo, w obecności wójta, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury oraz członków komisji konkursowej.

W programie artystycznym dominowały muzyka i taniec. Na swojską nutę śpiewali „Młodzi duchem” oraz „Górzycka Kapela Ludowa”. Swój kunszt wokalny zaprezentował także uczeń miejscowego gimnazjum Filip Saputa oraz zespół disco polo BLUE BOX – gwiazda wieczoru.

Impreza dożynkowa to liczne atrakcje, ale jej główną częścią były stoiska promocyjne. Przy stoisku GOK można było wziąć udział w loterii fantowej. Nabywając los zyskiwano dodatkowo jedną szansę na nagrodę niespodziankę. Na stoiskach można było znaleźć też swojskie produkty.

Impreza nie miałaby takiego kształtu, gdyby nie wsparcie ludzi i firm, zarówno tych dużych, jak i tych małych. Jesteśmy bardzo wdzięczni tym, którzy zdecydowali się swoim wsparciem uatrakcyjnić tegoroczne święto plonów.

 

ANITA PODGÓRSKA

instruktor ds. działalności kulturalnej