Wspólna zabawa już po raz siódmy
Zakończyło się polsko-niemieckie święto lata 2014 Aurith-Urad
Projekt ten współfinansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007 – 2013, Fundusz Małych Projektów i Projekty Sieciowe Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr” oraz budżetu państwa. Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość.
Jego celem był rozwój współpracy i integracji pomiędzy gminą Cybinka oraz Urzędem Brieskow-Finkenheerd (AmtBrieskow-Finkenheerd) poprzez wspólną realizację transgranicznego przedsięwzięcia kulturalno-rozrywkowego.
Główna impreza odbyła się 6 września w Uradzie oraz w miejscowości Aurith.
Na ten dzień uruchomione zostało połączenie rzeczne pomiędzy Uradem a Aurith, które pozwoliło na swobodne przemieszczanie się pomiędzy gminami położonymi po obu stronach Odry.
Polsko-niemieckie święto lata 2014, było kolejnym przedsięwzięciem zrealizowanym w ramach podpisanego w 2009 roku pomiędzy gminą Cybinka i Urzędem (Amt) Brieskow-Finkeenheerd porozumienia.
Świętowanie w Aurith rozpoczęło się od powitania polskiej delegacji na brzegu Odry. Na uroczystości pojawił się Roman Siemiński – burmistrz Cybinki, Czesław Fiedorowicz- prezes Konwentu Euroregionu “Sprewa-Nysa-Bóbr”, Dariusz Stępkowski- radny Rady Miejskiej w Cybince, Łukasz Kozłowski – prezes Stowarzyszenia „Odra dla turystów 2014”, byli też pracownicy Urzędu Miejskiego w Cybince, Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury oraz mieszkańcy Uradu.
Po stronie polskiej świętowanie rozpoczęło się od występów muzycznych. Polsko-niemiecki blok muzyczny rozpoczął występ Stowarzyszenia Tańca Karnawałowego z Finkenheerd. Później wystąpiły, m.in. dziewczęta na rowerach jednokołowych, regionalni artyści, zaprezentowało się Stowarzyszenie Tańca Sportowego Finkenheerd, wystąpiła Szkoła Muzyczna Fröhlich, KristinLenk, był też Michał Gielniak, Norbi, pokazała się także amatorska grupa z Uradu – Monster Toys, nie zabrakło pokazu ZUMBY.
Występy na scenie uzupełniały stoiska ze swojskim jadłem i regionalne stoiska artystyczne.
Partnerzy projektu z obu stron Odry wraz z przedstawicielką euroregionu Beatą Kurek oraz posłem Maciejem Mroczkiem dokonali symbolicznego przekazania radnemu Dariuszowi Stępkowskiemu drogowskazu wskazującego drogę do połączenia promowego pomiędzy Uradem a Aurith.
Uruchomienie połączenia rzecznego pomiędzy sąsiadującymi miejscowościami to także jedno z wielu przedsięwzięć realizowanych wspólnie przez partnerów.
Polsko- niemieckie święto w Uradzie odbyło się już po raz siódmy. Realizacja projektu wpłynęła pozytywnie na relacje pomiędzy mieszkańcami gmin partnerskich (red.).