SŁUBICE Inkubator NGO

adamSektor 3 Słubice zaprasza!

Pomagamy rozwiązywać problemy. Odpowiadamy na pytania. Szkolimy. Doradzamy. Motywujemy do działania. Budujemy współpracę organizacji z samorządami

Sektor 3 Słubice – Inkubator NGO  to miejsce spotkań ludzi aktywnych, którzy chcą działać na rzecz innych. – Może przyjść tu każdy. Od grupy kilku sąsiadów, którzy mają pomysł jak zagospodarować trawnik pod blokiem, przez grupy zaprzyjaźnionych gimnazjalistów, którzy chcieliby zrobić imprezę dla rówieśników, po osoby, które już działają w organizacjach pozarządowych i szukają nowych pomysłów, inspiracji, wsparcia – mówi Kamil Szlosek, opiekun Sektora.

Sektor 3Słubice mieści się w Słubickim Centrum Organizacji Pozarządowych, przy ul. Piłsudskiego 3-4. Działa od marca. Co oferuje? – Przede wszystkim możliwość rozmowy z doradcami, specjalistami w różnych dziedzinach, związanych z aktywnością społeczną – mówi K. Szlosek. Porad udzielają doświadczone księgowe, kadra zarządzająca organizacjami, informatycy, specjaliści ds. public relations. – Do tej pory największą popularnością cieszy się doradztwo z pozyskiwania środków, pisania wniosków projektowych – mówi opiekun. Odbyło się już blisko 20 spotkań z organizacjami i grupami nieformalnymi.

W powiecie słubickim jest zarejestrowanych blisko 140 organizacji pozarządowych, aktywnie działa ponad 70. – To dużo. Zależy nam, żeby te, które są aktywne, pracowały jeszcze lepiej, a te, które zaprzestały działalności, podjęły ją na nowo – mówi K. Szlosek. Dlatego szkolenia, doradztwo obejmują również takie zagadnienia jak standardy działania organizacji, tworzenie strategii, budowanie zespołu, zarządzanie nim. Oferta Sektora jest elastyczna. – Dopasowujemy tematykę szkoleń i doradztwa do potrzeb, jakie zgłaszają organizacje – dodaje.

 

To nie wszystko

 

Doradztwo, szkolenia, pomoc specjalistów to nie wszystko. W Sektorze 3 można skorzystać również z komputera z dostępem do Internetu, drukarki. Oczywiście do pracy związanej z działalnością organizacji. Oprócz tego, na stronie internetowej www.sektor3.slubice.pl każda organizacja ma możliwość stworzenia swojego profilu i promowania swojej działalności. – Chcemy, żeby nasze organizacje stały się bardziej widoczne. Robią bardzo dużo ciekawych rzeczy, ale wielu mieszkańców o tym nie wie – twierdzi K. Szlosek.

Sektor 3 to również miejsce spotkań, wymiany doświadczeń i informacji między samymi organizacjami. – Widzę swoją rolę jako tego, kto łączy potencjały powiatowych  stowarzyszeń i fundacji. Tu można przyjść ze swoimi pomysłami, porozmawiać, znaleźć partnerów, wolontariuszy – mówi K. Szlosek. – Zapraszam na kawę, herbatę, porozmawiajmy – dodaje.

Sektor jest na początku swojej pracy. Jego misją jest pomaganie organizacjom, aktywizowanie mieszkańców powiatu słubickiego. Gromadzi bazę aktywnych NGO’sów, bada ich potrzeby. W niedalekiej przyszłości powstanie wspólny kalendarz, w którym będzie można sprawdzić, co i kiedy proponują organizacje. Można również zapisać się na newsletter. – Przesyłamy informacje o najnowszych konkursach, zmianach w prawie, a także szkoleniach, spotkaniach z ciekawymi ludźmi. Więcej informacji na naszej stronie www.sektor3.slubice.pl – zaprasza Kamil Szlosek. Sektor 3 jest prowadzony przez Fundację na rzecz Collegium Polonicum. Inkubator NGO działa w ramach projektu Modelowe taNGO, realizowanego przez Fundację na rzecz Collegium Polonicum w partnerstwie z powiatem słubickim. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

KATARZYNA KOCHAŃSKA