RZEPIN Wystawa w MDK

rzep5Artystka wieku światów

W ramach Dni Rzepina odbył się w galerii MDK wernisaż wystawy obrazów gorzowskiej artystki Anny Szymanek

Na wystawie znajduje się 30 prac artystki, wśród nich są rysunki, obrazy pastelowe i akrylowe.

Anna Szymanek w swojej twórczości podejmuje wiele tematów. Z jednej strony w rysunkach figurują fantastyczne, niezwykle dekoracyjne postaci kobiet, dam, księżniczek rodem z baśni, podań niezwykle misternie rysowanych. Innym razem są to abstrakcyjne obrazy akrylowe np. „Poranek na Łysej Górze, toczy się toczy”. Pojawiają się też inspirowane naturą pastelowe pejzaże o kosmicznych konotacjach np. „Meteoryty” czy rysunki o marynistycznej tematyce. Warto dodać, że do połowy lat 80. główną dziedziną wypowiedzi artystycznej Anny Szymanek była ceramika. Musiała jednak z niej zrezygnować ze względów zdrowotnych.

Stałą ekspozycję kolekcji ceramiki, rysunku i malarstwa artystki można oglądać w Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp.

Wystawę w rzepińskim domu kultury można odwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach pracy MDK do 22 sierpnia.

Dorobek artystyczny Anny Szymanek był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Artystka otrzymała m.in. brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Odznakę Honorową Miasta Gorzowa Wlkp. za wybitne zasługi dla rozwoju miasta, była trzykrotną stypendystką Ministra Kultury i Sztuki (red.).