SŁUBICE Studia na granicy polsko-niemieckiej

CPJedyny taki kierunek w Polsce

Studiowanie to poważna sprawa. Pedagogika, medycyna, ekonomia? Czasem warto spróbować wyjść poza schemat. Może warto podjąć studia w języku angielskim?

International relations, czyli stosunki międzynarodowe w języku angielskim pojawiły się

w ofercie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza rok temu na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu. Ponieważ kierunek cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno wśród polskich, jaki i zagranicznych studentów, UAM postanowił stworzyć możliwość studiowania w obcym języku również w Słubicach.

W Collegium Polonicum, na nowym kierunku tworzona jest specjalność dotycząca współpracy transgranicznej. Warto dodać, że to jedyny taki projekt w Polsce, który powstaje w partnerstwie z Europejskim Uniwersytetem Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Zachętą dla kandydatów powinien być fakt, że każdy z nich pojedzie na wizytę studyjną do siedziby Komisji Europejskiej, a także do polskich instytucji publicznych. Żadne inne studia nie mają tego w ofercie – mówi dr hab. Magdalena Musiał-Karg, koordynator programu. Dodatkowym atutem będzie to, że studenci będą mieli zajęcia po obu stronach granicy, a ponadto w każdym semestrze odbędzie się szereg seminariów ze światowej sławy uczonymi – dodaje.

Studenci, którzy w Poznaniu podjęli naukę na tym kierunku chwalą sobie możliwość pogłębiania umiejętności językowych. – Wybierając studia zastanawiałam się nad nauką języka obcego. Jednocześnie wiedziałam, że to tylko dodatek. Trzeba bowiem być specjalistą w dziedzinie, w której język obcy będzie narzędziem do osiągania celów. Idąc na international relations znalazłam więc złoty środek – mówi nam Ola, studentka z Poznania.

Mylą się ci, którzy utożsamiają studiowanie stosunków międzynarodowych z teorią
o przeszłych konfliktach. Wbrew pozorom, jest to praktyczny kierunek: wiedza na temat odmiennych kultur i religii ułatwi wdrożenie się w zawiłe relacje między państwami, natomiast umiejętności dyplomatyczne i negocjacyjne pozwolą na osiąganie sukcesów w biznesie.

Tych, którzy chcą zgłębić tajniki współpracy międzynarodowej, zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej Collegium Polonicum w Słubicach, gdzie można dowiedzieć się więcej o international relations (red.).