KRZESZYCE Świat magii

k60

Czytajmy z dziećmi

Tomasz Trojanowski był gościem biblioteki

Autor na spotkaniu z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nawiązał do roli książki w swoim życiu. Sam pierwszą napisał mając 30 lat. Powiedział, że najgorszy jest moment zebrania się w sobie żeby zacząć pisać. Emocje, w których tkwi się podczas pisania, są ogromne. Mówił, że bycie pisarzem polega na tym, że trzeba obserwować i słuchać tego, co się wokół dzieje. – Piszę książki dla dzieci, bo chcę, aby dzieciaki rozwijały swoją wyobraźnię – mówił.

Podczas spotkania gość zadawał dzieciom wiele pytań. Starał się dowiedzieć, czy czytają książki, co to znaczy czytać książki, co to jest wyobraźnia i do czego służy, czym się różni oglądanie telewizji od czytania książek, jaka jest instrukcja obsługi książki…

Niestety odpowiedzi nie były pocieszające. Dzieci coraz rzadziej sięgają po książki z własnej woli. Wolą spędzać czas przed komputerem. Przez to nie rozwijają swojej wyobraźni.

Tomasz Trojanowski przeczytał dzieciom fragment swojej książki „Kocie historie – Latające koty”,  aby w ten sposób zachęcić ich do czytania. Doskonale udało mu się wciągnąć ich do swojej historii.

Na koniec spotkania Tomasz Trojanowski zachęcił najmłodszych do wypożyczania jego książek aby przenieść się w świat niewymuszonej wyobraźni, świat magii (red.).