SŁUBICE Spotkanie DKK

dkkŚwiat Karola Dickensa

Dzięki niemu w światowej literaturze pojawiły się tak charakterystyczne, jedyne w swoim rodzaju postaci, jak Pickwick, David Copperfiled, czy też Scrooge. Swojego czytelnika fascynuje nieprzeciętnym darem obserwacji i sugestywną charakterystyką bohaterów

Karol Dickens, pisarz czułego serca, jest uznawany za jednego z najpopularniejszych pisarzy wiktoriańskiej Anglii. Pozostawił potomnym bogaty dorobek literacki. Poruszał niełatwe tematy: biedę, cierpienie, panującą niesprawiedliwość. Rzeczywistość  najuboższych była mu szczególnie bliska.

Na kwietniowym spotkaniu nasi klubowicze posłuchali świergotu świerszcza, uznawanego za dobrego ducha domowego ogniska. „Świerszcz za kominem” jest jednym z pięciu sympatycznych opowiadań cyklu „Opowieści wigilijne”. To niezmiernie rodzinna, krótka opowiastka o dobrych i złych ludziach; o szczęściu, do którego każdy z nas ma pełne prawo.

Bardziej wnikliwy czytelnik, który zna twórczość, ale i także biografię Dickensa zauważy dwoistość autora. Nasi klubowicze, którzy mieli okazję dokładnie prześledzić jego życiorys na marcowym spotkaniu, zastanawiali się, jak można poprzez swoją twórczość ganić społeczne nierówności, wychwalać sielankowe życie rodzinne, a jednocześnie sprawiać ból swoim najbliższym.

Serdecznie zapraszamy na następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbędzie się 28 maja o godz. 17.00 Tematem spotkania będzie Alice Munro i jej książka „Dziewczęta i kobiety”.