KRZESZYCE Kołczyński bieg

k25Wielkie, olimpijskie bieganie w Kołczynie

Pobiegło około tysiąca osób

Do Kołczyna przybyli wybitni sportowcy: Dariusz Goździak z Lubniewic – złoty medalista w pięcioboju nowoczesnym w Barcelonie w 1992 roku, Tomasz Blatkiewicz – złoty medalista igrzysk paraolimpijskich w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem w Atenach w 2004 roku oraz Tomasz Kucharski – dwukrotny mistrz olimpijski w wioślarstwie. Dotarli też goście specjalni: Maciej Szykuła – wicemarszałek województwa lubuskiego, Dariusz Ejchart – starosta sulęciński, Czesław Symeryak – wójt Krzeszyc, czy Jan Galoński – przewodniczący Rady Gminy w Krzeszycach, Jan Graliński – prezes lubuskiego zrzeszenia LZS w Gorzowie Wlkp., Krzysztof Kukiel – dyrektor GBS Barlinek o/Krzeszyce oraz Arno Jaeschke- burmistrz partnerskiej gminy Altlandsberg z grupą niemieckich dzieci.

Tradycyjnie imprezę rozpoczął ceremoniał olimpijski przygotowany przez uczniów z miejscowej podstawówki oraz przedszkolaki. Znów załopotała flaga olimpijska, ponownie zapłonął znicz olimpijski, wysoko wzbiły się gołębie, został odczytany apel olimpijski, a całości dopełniły tańce wojowniczych Spartan i Greczynek w laurowych wieńcach.
Na linii startu stanęło 798 uczestników. Nad ich bezpieczeństwem czuwali policjanci, żołnierze, przedstawiciele Żandarmerii Wojskowej z Wędrzyna, OSP z Kołczyna i Studzionki oraz służby medyczne z Sulęcina.

Na biegaczy czekały stoiska z grochówką i kiełbaską, z domowymi wypiekami, lodami oraz kawiarenka z kawą i herbatą. Dodatkowo imprezę uatrakcyjniły zajęcia plastyczno- techniczne, zaprezentowały się stoiska: MLUKS „Postomia” Sulęcin- Kołczyn, Towarzystwa „Ptaki Polskie” oraz Szkoły Podstawowej w Kołczynie. Wśród uczestników rozlosowano 10 rowerów górskich, piłki, puchary oraz inne nagrody rzeczowe.

Do sprawnej organizacji biegu przyczyniło się wielu mieszkańców, działaczy, firm i instytucji. Szczególne podziękowania kierujemy do Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze i do Jana Gralińskiego – prezesa LZS w Gorzowie Wlkp.

Bieg był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (województwo lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013, Fundusz Małych Projektów i Projekty Sieciowe Euroregionu Pro Europa Viadrina oraz z budżetu państwa (red.).