CYBINKA Jubileusz Lubuszanek

jubNajlepsza promocja gminy

W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury odbył się  jubileusz 50-lecia Zespołu Śpiewaczego Lubuszanki. Uroczystość była okazją do wyrażenia szacunku dla tych wszystkich, którzy przed laty kultywowali tradycje, obrzędy i obyczaje swoich przodków, chroniąc je od zapomnienia

Założycielkami i jednocześnie liderkami zespołu są panie Leokadia Kozinoga-Dominik oraz Rozalia Czyż.

Na uroczystości nie obyło się bez wspomnień i tych bardziej, i tych mniej odległych, a co się z nimi wiązało przypomnieniu dokonań zespołu, jego sukcesów.

Zespół Lubuszanki jest najstarszym zespołem wokalno-muzycznym w regionie, kultywującym tradycję polskiej pieśni ludowej.

Zespół ma w swoim repertuarze także pieśni patriotyczne, obrzędowe i religijne, służy oprawą muzyczną niemal przy każdej okazji.

Historia zespołu jest dowodem tego, jak codzienny wysiłek i praca przynoszą pożytek nie tylko dla młodego pokolenia, ale również środowisku lokalnemu, działalność zespołu jest też najlepszą promocją gminy Cybinka. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury  uhonorował wszystkich obecnych i byłych członków zespołu pamiątkowym medalem oraz listem gratulacyjnym.

Swoje podziękowanie i uznanie przekazali jeszcze burmistrz Cybinki Roman Siemiński, dyrektor biblioteki Grażyna Łyżwińska, prezes Cybińskiego Stowarzyszenia Rozwoju PRO-EKO Eugenia Niedźwiedzka oraz kierownik zespołu Kryniczeńka z Białkowa Leokadia Szołtun.

Po wszystkich przemówieniach, gratulacjach i podziękowaniach – w czasie których niejedna łzach się ulała, przyszedł czas na artystów z poznańskiej fundacji „Fabryka Sztuki”, którzy zaprezentowali projekt „Pocket Concerts. Jeżeli kochać to nie indywidualnie”.Artyści zachwycili publiczność wykonaniem znanych arii i piosenek. Humorem tryskająca opowieść o kobietach i mężczyznach, o ich uczuciach, związkach i konfliktach uchwycona w słowno-muzycznym wydaniu, zrobiła duże wrażenie nawet na wymagających słuchaczach (red.).