SULĘCIN Jarmark pod znakiem koguta

UM-4Wyjątkowa impreza

Już po raz szósty świętowano Polsko-Niemiecki Sulęciński Jarmark Koguci

Tradycyjne ozdoby wielkanocne, kompozycje kwiatowe, artystycznie zdobione jaja, kulinarne specjały i program muzyczny – to wszystko czekało na uczestników sulęcińskiego jarmarku, który co roku organizowany jest w Niedzielę Palmową.

Mieszkańcy Sulęcina, goście z okolicznych miejscowości oraz z miast partnerskich Beeskow, Friedland i Nowego Tomyśla mogli wysłuchać koncertu maluchów z przedszkola nr 1 i przedszkola nr 2 w Sulęcinie oraz zespołu „Nie dajmy się” z DPS w Tursku.

Imprezę zainaugurowali główni organizatorzy: burmistrz Michał Deptuch, burmistrz Friedland Thomas Hähle, burmistrz Nowego Tomyśla Henryk Helwing oraz proboszcz parafii p.w. św. Henryka w Sulęcinie ks. Piotr Mazurek.

Później rozpoczęła się prezentacja palm zgłoszonych do konkursu „Na najdłuższą Palmę Wielkanocną” zorganizowanego przez proboszcza parafii w Sulęcinie. Zwyciężyła Palma Wielkanocna wykonana przez członków Klubu Seniora „Kwiat Jesieni” mierząca 6,5 metra. Następnie jury dokonało oceny palm zgłoszonych do konkursu „Na najładniejszą Palmę Wielkanocną” zorganizowanego przez burmistrza Sulęcina. Tytuł zdobyła okazała Palma Wielkanocna wykonana przez dzieci ze Świetlicy Parafialnej „Dar Serca” w Sulęcinie.

Wykonawcy najładniejszych i najdłuższych palm zostali uhonorowani nagrodami ufundowanymi przez organizatorów.

Uczestnicy mogli podziwiać wystawę prac nagrodzonych w konkursie „Na najładniejszą Kartkę Wielkanocną”, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Do tego konkursu zgłoszono kilkaset prac. Kartki wielkanocne oceniano w 13 kategoriach. Zwycięzcom w poszczególnych kategoriach nagrody wręczyli: wicemarszałek województwa lubuskiego Maciej Szykuła, burmistrz Sulęcina Michał Deptuch, starosta sulęciński Dariusz Ejchart, burmistrz Nowego Tomyśla Henryk Helwing, burmistrz Friedland Thomas Hähle oraz proboszcz ks. Piotr Mazurek.

Podczas imprezy odbyła się również prezentacja i ocena wypieków zgłoszonych do konkursu „Na najładniej udekorowany Mazurek Wielkanocny”. W tym smacznym konkursie pierwsze miejsce ex aequo zdobyły Małgorzata Cerbin z Rychlika oraz Warsztat Terapii Zajęciowej w Sulęcinie.

Można było zakupić dekoracje wielkanocne, przygotowane przez placówki oświatowe z terenu gminy Sulęcin oraz prace artystów – rękodzielników z regionu.

Dzieci świetnie bawiły się podczas malowania wzorów na jaju dinozaura oraz wykonywały pamiątkowe zdjęcia przy foto-ściance z motywem wielkanocnym.

Kura i kogut, maskotki Jarmarku, obdarowały najmłodszych uczestników imprezy lizakami i pysznymi ciastkami w kształcie wielkanocnej pisanki, wypiekanymi w Cukierni „Monika”.

Nie mogło zabraknąć wielkanocnego poczęstunku w postaci pysznego żurku i bigosu, który organizatorzy przygotowali dla wszystkich uczestników imprezy. Ponadto wielu wystawców kusiło zwiedzających smacznymi domowymi wypiekami.

Były też konkurencje sprawnościowe dla najmłodszych. Rywalizacja była zacięta, a każdy uczestnik poszczególnych konkurencji został nagrodzony słodkimi upominkami.

Uczestnictwo w Sulęcińskim Jarmarku Kogucim było wspaniałą okazją, by w gronie rodziny lub przyjaciół przygotować się do nadchodzących świąt (red.).