POWIAT SULĘCIŃSKI Spotkanie z uczniami

spotkanieSzczególne relacje szkoły i wojska

Od kilku lat absolwenci Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej zasilają  szeregi Wojska Polskiego. Teraz wrócili do szkoły

Takie spotkanie odbyło się 16 grudnia. Były uczeń naszej szkoły, podporucznik Krzysztof Czaplicki, rozpoczął prowadzenie cyklu zajęć. Miały one charakter wykładu, a omawianym tematem była historia i współczesność jednostki patronackiej oraz zasady rekrutacji do zawodowej służby wojskowej w korpusie szeregowców.

Idea spotkań narodziła się przy współpracy z 17 Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną w Międzyrzeczu. Takie zajęcia wojskowe prowadzone będą systematycznie do końca roku szkolnego, również na terenie jednostki wojskowej. Zainteresowanie podobnymi spotkaniami jest duże, szczególnie wśród  uczniów tak zwanych klas mundurowych, którzy w perspektywie zawodowej wybierają służbę wojskową, policyjną czy w straży pożarnej.

Doskonałym tego dowodem są absolwenci Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej, których po latach ponownie można spotkać, ale już w szeregach polskiego wojska. Bardzo cieszy fakt, że wiedza i umiejętności  zdobywane w szkole pozwalają realizować zawodowe marzenia. Tak jak uczynił to podporucznik Krzysztof Czaplicki, były uczeń liceum ogólnokształcącego. Bezpośredni kontakt uczniów z  żołnierzem absolwentem naszej szkoły jest najlepszą lekcją życia.

mjr PIOTR TUMIŁOWICZ