SŁUBICE Kolejne spotkanie DKK

dkkKsiążka na zimowe wieczory

Słowa Małgorzaty Kalicińskiej stanowiły punkt wyjścia do dyskusji nad książką „Irena”, którą napisała w pisarskim duecie z córką Basią Grabowską. Czy powieść faktycznie trafiła do serc klubowiczów?

 

Powieść opowiada historię, która właściwie może wydarzyć się w świecie rzeczywistym. Cała fabuła przebiega wokół relacji trzech kobiet: Doroty, jej córki Jagody oraz przyszywanej babci, tytułowej Ireny.

Wydawca zamieścił notę, że jest to poruszający portret trzech kobiet. Klubowicze nie do końca zgodzili się z tą tezą. Nasuwa się określenie: banalna historia opisująca konflikt trzech pokoleń, a wszystko osnute tajemnicą. Portrety Doroty i jej córki Jagody nie do końca przemawiają, najbardziej autentyczną osobą wydaje się tutaj tytułowa Irena. Rady udzielane przez starszą panią matce i córce skłaniają do refleksji.

Na co dzień nie uświadamiamy sobie, jak ważna jest prawdomówność, ile potrafi zdziałać szczera rozmowa i jak istotne jest obdarzanie drugiej osoby szacunkiem. I choćby dla tych walorów książkę można polecić na zimowe wieczory. Warto zaznaczyć, że czyta się ją szybko i lekko, choć język, którym operują Dorota i Jagoda nie zawsze jest adekwatny do sytuacji. Typowa lekka lektura.

Zapraszamy na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbędzie się w 29 stycznia 2014 roku. Tematem spotkania będzie książka Zbigniewa Domino „Syberiada polska”.

MAŁGORZATA DOBOSZ