POWIAT SULĘCIŃSKI Świąteczne pierniczki

sul3Przygotowania do świąt po niemiecku

Od kilkunastu lat przed Świętami Bożego Narodzenia gabinet języka niemieckiego przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Sulęcinie, na kilka godzin zamienia się w pracownię cukierniczą

 

Pomysłodawcą pieczenia świątecznych pierniczków w szkole jest wykładowca języka niemieckiego Regina Kucharska.

Najpierw uczniowie przygotowują ciasto na pierniki, które następnego dnia, już w pracowni, zostaje wałkowane, a później przybiera kształty gwiazdek, serduszek, półksiężyców, zwierzątek czy choinek. Ukształtowane ciasto trafia na kilkanaście minut do piekarników, a następnie cieszy podniebienia samych wykonawców pierniczków. Uczniowie uzgadniają recepturę ciasta oraz formę dekorowania gotowych wyrobów. Sami również przynoszą wałki i uniformy na czas zajęć, w postaci kuchennych fartuszków i czapek, nie zapominając o piekarnikach. Chciałoby się powiedzieć: smaczne z pożytecznym.

I jest w tym powiedzeniu wiele prawdy, ponieważ oprócz doskonałej piernikowej zabawy, każdy z uczniów musi też opisać w języku niemieckim czynności, jakie wykonał podczas zajęć.

Uczniowie gabinetu języka niemieckiego postarali się również, aby ich klasa wyglądała świątecznie. W tym celu oprócz choinki, która zdobi klasę przygotowali własnoręcznie wykonane ozdoby choinkowe.

– Staram się łączyć zajęcia z języka niemieckiego z zajęciami praktycznymi, które rozwijają słownictwo, jak również angażują uczniów do działania. Nie są to trudne czynności, jednak takie zajęcia umożliwiają praktyczne poznanie tradycji, jakie są kultywowane u naszych sąsiadów w Niemczech – powiedziała nam wykładowca języka niemieckiego w liceum Regina Kucharska.

MACIEK BARDEN