POWIAT SULĘCIŃSKI Odszedł świadek historii

józefOstatnia droga kapitana

11 grudnia pochowano kapitana Józefa Kowalskiego

 

Ceremonię pogrzebu poprzedziła msza odprawiona w kościele parafialnym w Krzeszycach. Nad trumną odczytano list od Prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Kapitan Józef Kowalski urodził się 2 lutego 1900 roku we wsi Wicyń, jako syn Wawrzyńca i Heleny Kowalskich. W 1920 roku, podczas wojny polsko-bolszewickiej, walczył w 22 Pułku Ułanów Podkarpackich. Brał udział w bitwie pod Komarowem niedaleko Zamościa. Ukończył szkołę oficerską, a w okresie międzywojennym prowadził gospodarstwo rolne.

W czasie okupacji był więźniem w niemieckim obozie pracy, z którego uciekł. Po zakończeniu II wojny światowej osiedlił się w Przemysławiu niedaleko Krzeszyc. W 1994 roku, ze względu na stan zdrowia, ziemię przekazał Skarbowi Państwa i zamieszkał w Domu Pomocy Społecznej w Tursku.

W 110 rocznicę swoich urodzin został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2012 roku awansowano go do stopnia kapitana Wojska Polskiego. Otrzymał  honorowe obywatelstwo miasta Warszawy, Wołomina i Radzymina (w czerwcu 2013 roku odbył się w Radzyminie I Piknik Kawaleryjski im. kpt. Józefa Kowalskiego). Był ostatnim żołnierzem i weteranem wojny polsko-bolszewickiej i najprawdopodobniej najstarszym żyjącym mężczyzną na świecie. Urodził się w XIX wieku, przeżył cały XX i zmarł w XXI wieku: 7 grudnia 2013 roku. Pochowany został zgodnie z ceremoniałem wojskowym i katolickim na krzeszyckim cmentarzu.

W ceremonii pogrzebowej udział wzięli m.in.: zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał dywizji Anatol Wojtan, dowódca 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej gen. bryg. Rajmund Andrzejczak, dowódca 7. Batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich ppłk Rafał Miernik, dowódca 15. Batalionu Ułanów Poznańskich ppłk Tomasz Borowczyk, dyrektor Jacek Dziuba, burmistrz Radzymina Zbigniew Piotrowski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Patryk Lewicki, starosta sulęciński Dariusz Ejchart, wicestarosta Tadeusz Dąbroś, wójt Krzeszyc Czesław Symeryak, zastępca burmistrza Sulęcina Zbigniew Gruca, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Tursku Dariusz Obiegło, komendant Komendy Powiatowej Policji nadkom. Paweł Rynkiewicz, kierownik opieki społecznej Marek Żelechowski oraz rodzina i najbliżsi zmarłego, przedstawiciele wojska, ochotniczych straży pożarnych, policji, stowarzyszeń kombatanckich, sybiraków, mieszkańcy gminy Krzeszyce, poczty sztandarowe, kompania honorowa wojska polskiego i orkiestra dęta z Żagania.

MACIEK BARDEN