SŁUBICE Wyróżnienie dla nauczycieli

czołoSukces naszych belfrów

Słubicki oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego został wyróżniony Złotą Odznaką. To efekt ciężkiej i skutecznej pracy naszych pedagogów

Na okolicznościowej uroczystości w Collegium Polonicum spotkali się członkowie słubickiego Związku Nauczycielstwa Polskiego, przedstawiciele jego zarządu głównego  i władz wojewódzkich z Bożeną Manią i Jolantą Olszewską na czele. Byli też obecni przedstawiciele: władz samorządowych gminy i powiatu,  zaprzyjaźnionych organizacji, stowarzyszeń i instytucji oraz koleżanki i koledzy z Frankfurtu nad Odrą.

Uroczystość rozpoczęła się  wprowadzeniem sztandarów  i odśpiewaniem hymnu ZNP. Wszystkich gości zgromadzonych w auli Collegium Polonicum powitała serdecznie Weronika Bursztynowicz – prezes słubickiego Związku Nauczycielstwa Polskiego. Później zaprezentowano film dokumentalny pt. „Związek Nauczycielstwa Polskiego na ziemi Słubickiej” stworzony przez słubicką telewizję HTS. Przedstawia on historię powstania i działalności związku od 8 maja 1945 roku do chwili obecnej. Jak twierdzi Weronika Bursztynowicz film daje świadectwa temu, że Związek Nauczycielstwa Polskiego ma znaczny udział w tworzeniu rzeczywistości na ziemi słubickiej.

Spotkanie było również doskonałą okazją do uhonorowania liderów związkowych, którzy budowali słubicką edukację. Wszyscy wyróżnieni odebrali od władz oddziału, okręgu i zarządu głównego życzenia, listy gratulacyjne i miniaturkę ławeczki szkolnej, której oryginał znajduje się przed gmachem ZNP w Warszawie.

Oczywiście nie obyło się bez wzruszeń oraz życzeń dla słubickiego oddziału ZNP. Złotą Odznakę odebrała prezes Weronika Bursztynowicz, wspólnie z przewodniczącą SEiR Krystyną Kibą i Ireną Dagiel. Podczas uroczystości wręczono także odznaki 50-lecia przynależności do ZNP Janowi Bukalskiemu i Rozalii Wagner, którzy na stałe wpisali się już do historii słubickiej oświaty.

Później uroczystość uświetniły występy artystyczne chóru „Adoramus”, działającego przy Państwowej Szkole Muzycznej w Słubicach, zespołu akompaniującego, ucznia tej szkoły M. Smoląga, solistki i o osoby towarzyszącej oraz członków Klubu Tańca Towarzyskiego „Bohema”, działającego przy Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury.

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu uroczystości, w szczególności władzom samorządowym miasta i powiatu słubickiego(red.).