SŁUBICE-FRANKFURT Wspólny projekt dla dzieci

dzieciaki3Mali fotografowie

Dzieci ze Słubic i Frankfurtu robiły zdjęcia obu miast

Z własnej perspektywy ukazywały ciekawe dla nich miejsca po obu stronach granicy

Specjalny projekt dla maluchów ze Słubic i Frankfurtu przygotowała firma FRÖBEL gGmbH Frankfurt (Oder) przy pomocy Euroregionu Pro Europa Viadrina. Uczestniczyło w nim ponad 70 dzieci z placówek edukacyjnych z Frankfurtu i z zerówki ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Słubicach. Najmłodsze miało pięć lat, najstarsze dziewięć.

Niemieckie dzieci poznały w Słubicach miejsca głównie związane z kulturą: bibliotekę, Collegium Polonicum, polskie robiły zdjęcia w parku, odwiedziły świetlice swoich niemieckich kolegów, by zobaczyć jak ona funkcjonuje. – Chodziło o to, by dzieci odwiedziły i sfotografowały miejsca, których same, bez rodziców nie odwiedziłyby – mówi nam Hanna Malik, koordynatorka projektu. – Miały pokazać nasze oba miasta z własnej perspektywy, w inny sposób, w taki, w jaki same te miejsca widzą – dodaje Ewa Rydzewski, fotografka i dyrektor artystyczny projektu.

Każde dziecko wspólnie z fotografem wykonało kilka zdjęć. – Te fotografie miały być dokładnie przemyślane. Dzieci miały się zastanowić, dlaczego robią zdjęcie właśnie tego obiektu – dodaje Ewa Rydzewski.

Dzięki wspólnej pracy powstała wyjątkowa wystawa zdjęć Słubic i Frankfurtu wykonanych przez maluchów z obu stron granicy. Efekt już dziś można zobaczyć w SMOK-u. Później wystawę będzie można zobaczyć jeszcze w wielu miejscach w Słubicach i Frankfurcie (szczegółowy harmonogram znajduje się na plakacie obok).

Dzieci za swoją pracę otrzymały specjalne dyplomy, a także pendriva z wszystkimi zdjęciami. Autorzy najlepszych fotografii otrzymają także dodatkowe nagrody: będą mogły wykonać prawdziwy reportaż, otrzymają specjalne puzzle zrobione z wykonanych przez nie zdjęć.

Ale to nie jedyny projekt przygotowany przez FRÖBEL gGmbH Frankfurt (Oder) dla polskich i niemieckich maluchów. W kwietniu odbył się turniej piłki nożnej dla dzieci z słubickich szkół podstawowych i przedszkoli oraz dzieci z hortów i przedszkoli we Frankfurcie nad Odrą.

Wzięło w nim udział około 150 dziewczynek i chłopców, grających w 16 drużynach. Bezkonkurencyjne okazały się drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Słubicach, które zdobyły dwa pierwsze miejsca w grupie (Hort/ Świetlica i Kita/ Przedszkole).

Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom, każda drużyna piłkę, a trzy pierwsze miejsce medale.  Atmosfera turnieju była bardzo gorąca, dzieci grały fair i widać było, że czerpią niesamowitą przyjemność z rozgrywek. Organizatorzy przygotowali dla nich stoisko z przekąskami i napojami, był dmuchany zamek i tourwand, na którym dzieci chętnie trenowały.

Kolejny taki turniej odbędzie się w maju przyszłego roku. Do wspólnej gry zostaną zaproszone także drużyny z Zielonej Góry, Świebodzina, Górzycy i Rzepina – dodaje Hanna Malik koordynator projektu(red.).