SŁUBICE Debiut literacki Zbigniewa Lucjana Kędzierskiego

slub3Nasz autor zachwycił

To typowa klasyczna walka dobra ze złem, ale napisana w nietuzinkowy sposób i przez nietuzinkowego autora. O tym wszystkim mogli przekonać się czytelnicy 23 października w bibliotece, na  spotkaniu ze słubiczaninem Zbigniewem Lucjanem Kędzierskim, autorem powieści „Wsi spokojna”, która jest jego literackim debiutem

„Wsi spokojna” to książka o przewrotnym tytule, bo wieś ta wcale nie jest spokojna.

Według autora, w jego powieści jest tak jak w życiu, a jedna z głównych postaci ma nawet swój odpowiednik w świecie rzeczywistym. Na kartach swojej powieści uwiecznił wizerunek m.in. ukochanej babci.

Wykreowany przez autora świat błyskawicznie wciąga czytelnika. I choć jego bohaterowie mówią charakterystyczną gwarą, a język chwilami obfituje w wiele wulgaryzmów, to przy czytaniu nie odczuwamy żadnego dyskomfortu. Dzięki temu autorowi udało się stworzyć niesamowity klimat. Książkę dosłownie czyta się jednym tchem, trudno się od niej oderwać.

Czy mieszkańcom wioski uda się znaleźć w sobie tyle dobra, aby zniszczyć rosnące wciąż w siłę zło? Aby odpowiedzieć na to pytanie czytelnicy będą musieli poczekać na kolejne części, które już zapowiedział autor. Z pewnością będą one wyczekiwane z utęsknieniem.

A poświadczyć o tym może przebieg spotkania. Nasz gość dzięki nader intrygującym wypowiedziom wywołał wśród zebranych dialog pełen emocji, spostrzeżeń i osobistych odczuć. W gronie miłośników literatury uczestniczących w spotkaniu znaleźli się zarówno dorośli jak i młodzież. Dla starszych była to podróż do dobrze im znanych czasów komunistycznych, a dla tych młodszych, możliwość poznania czegoś innego, niczym z pogranicza fantastyki, jak sami określili.

Na zakończenie spotkania gość chętnie składał autografy w swojej debiutanckiej powieści, tak entuzjastycznie przyjętej przez czytelników.

Serdecznie dziękujemy Zbigniewowi Lucjanowi Kędzierskiemu za niezwykle wyjątkowe spotkanie.

Wszystkich, którzy lubią czytać, zachęcam do lektury „Wsi spokojna”. Jestem pewna, że każdemu, kto ją przeczyta, na długo zapadnie w pamięci, a po przewróceniu ostatniej kartki nasze myśli jeszcze długo będą krążyć po tak realistycznie wykreowanym przez autora świecie. Powieść dostępna jest w słubickiej książnicy.

MAŁGORZATA DOBOSZ