SULĘCIN 19. edycja Zjazdu Cyklistów!

sul-UM2Stolica cyklistów

Przyjechało ponad tysiąc miłośników jazdy na dwóch kółkach

Tegoroczny Zjazd Cyklistów, który zorganizowano w dniach 21-22 września odbywał się pod nieco zmienioną nazwą: „Brandenburgia i Lubuskie razem – rowerowy weekend na pograniczu”. Jego organizacja po raz kolejny została wsparta ze środków finansowych Unii Europejskiej, które organizatorzy pozyskali z Euroregionu Pro Europa Viadrina.

Podczas imprezy cykliści nie mięli czasu narzekać na nudę, organizatorzy zagwarantowali uczestnikom wybór jednej spośród kilku tras rowerowych o różnej długości i różnym stopniu trudności.

21 września bramy Sulęcina były szeroko otwarte dla cyklistów, którzy podczas inauguracji imprezy zostali serdecznie powitani przez burmistrza Sulęcina Michała Deptucha. Wielką atrakcją dla najmłodszych, jak i trochę starszych uczestników imprezy okazał się rower wykonany z balonów, przy którym cykliści wykonywali pamiątkowe zdjęcia.

Jako pierwsi na trasę o długości 27 km wystartowali uczestnicy Amatorskiego Szosowego Wyścigu dla dorosłych. Pozostali uczestnicy wyruszyli z przewodnikami na poszczególne trasy rowerowe, z których każda prezentowała inne walory przyrodnicze i turystyczne Ziemi Sulęcińskiej.

Po przejechaniu wybranych tras uczestnicy Międzynarodowego Zjazdu Cyklistów spotkali się na polanie Uroczyska Lubniewsko, gdzie zorganizowano piknik turystyczno – rekreacyjny. Dla cyklistów przygotowano ciepły posiłek, napoje oraz ognisko. Nie zabrakło również konkursów sprawnościowych dla dzieci i młodzieży. Na polanie Uroczyska Lubniewsko odbył się także Rowerowy Turniej Sprawnościowy o puchar burmistrza Sulęcina, w którym zwyciężył Patryk Lukoszek z Sulęcina. Najwytrwalsi rywalizowali w Wyścigu Uphill, podjeżdżając pod górę na odcinku o długości 1,5 km.

W niedzielę na obiektach sportowych przy Sulęcińskim Ośrodku Kultury odbyły się sprawnościowe zawody rowerowe dla uczniów wszystkich szkół z terenu gminy Sulęcin. Natomiast na bieżni stadionu miejskiego zorganizowano „Rowerowy wyścig wahadłowy na dochodzenie” dla dorosłych uczestników zjazdu.

W godzinach popołudniowych w sali widowiskowej Sulęcińskiego Ośrodka Kultury odbyło się podsumowanie i zakończenie 19. edycji Międzynarodowego Zjazdu Cyklistów, podczas którego puchary i nagrody rzeczowe wręczyli burmistrz Sulęcina Michał Deptuch oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Sulęcinie Leon Szczepański. Po raz drugi nagrodę dla rodziny propagującej zdrowy stylu życia i jazdę rowerem przyznał oddział PTTK „Ziemia Sulęcińska”. Z rąk prezesa oddziału PTTK Sławomira Słonika nagrodę odebrali państwo Andrzej i Katarzyna Mikutelowie wraz z dziećmi.

Rower górski ufundowany przez firmę Skup i Sprzedaż Złomu Leopolda Ryczaja trafił do Filipa Jurkiewicza z Sulęcina. Rower górski ufundowany przez firmę Molex Polska wygrała Elżbieta Struch z Sulęcina. Rower marki ROMET ufundowany przez firmę SarnaTrans trafił do Oliwii Baranowskiej z Trzemeszna. Rower miejski ufundowany przez firmę Sprick Rowery ze Świebodzina wygrał Andrzej Wolny z Sulęcina. Rower górski, którego fundatorem był burmistrz Michał Deptuch trafił do 12-letniego Krzysztofa Twarowskiego z Sulęcina.

Miłośnicy turystyki rowerowej – do zobaczenia za rok na 20. jubileuszowym Międzynarodowym Zjeździe Cyklistów! (red.).