GÓRZYCA Plon, niesiemy rolników plon…

SONY DSC

Dziękowaliśmy rolnikom

Dożynki, czyli święto plonów to jeden z najpiękniejszych staropolskich obrzędów od wieków zakorzeniony w naszej kulturze i tradycji, świadczący o naszej tożsamości narodowej, któremu zawsze towarzyszy szacunek dla chleba

 Święto plonów w Górzycy rozpoczęło się uroczystą mszą polową celebrowaną przez księdza Piotra Franka i księdza Władysława Urbanika, w czasie której nastąpiły obrzędy związane z dożynkami w tym: złożenie chleba, darów i płodów ziemi przez starostów dożynek – państwo Dorotę i Piotra Piechotów oraz gospodarza wójta gminy Górzyca. Później nastąpiło wspólne dzielenie się chlebem.                                        

 Po ceremoniale dożynkowym uroczystego otwarcia dokonała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Małgorzata Gniewczyńska, witając przybyłych gości i zapraszając do wspólnego świętowania.

 Część oficjalną swoim przemówieniem rozpoczął wójt Robert Stolarski, który dziękował rolnikom w imieniu całej społeczności gminnej za coroczny trud, życząc zawsze udanych plonów, wytrwałości i satysfakcji z wykonywanej pracy.

 Wśród gości znaleźli się m.in.: wicewojewoda lubuski Jan Świrepo, starosta Andrzej Bycka, przedstawiciele władz samorządowych gminy Górzyca i powiatu słubickiego, kierownicy jednostek organizacyjnych, delegacje dożynkowe z poszczególnych sołectw, księża parafii gminy Górzyca. Swoją obecnością – choć krótką – zaszczycił nas także biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej dr Stefan Regmunt, który dokonał poświęcenia odremontowanego kościoła w Laskach Lubuskich, w związku z jubileuszem 50-lecia parafii.

 Po części oficjalnej dożynek ogłoszono konkurs „na najładniejszy wieniec”, którego celem jest kultywowanie i upowszechnianie tradycji ludowych związanych ze świętem plonów, była też prezentacja najpiękniejszych wieńców dożynkowych z terenu gminy Górzyca oraz promocja walorów wsi polskiej. Do konkursu zgłoszono pięć wieńców wykonanych przez poszczególne sołectwa gminy. Tytuł „najpiękniejszego wieńca” otrzymał ten wykonany przez sołectwo Czarnów. Drugie miejsce zajął wieniec zgłoszony przez Żabice, trzecie wieniec wykonany przez Stańsk, czwarte Pamięcin i piąte wieniec z Górzycy. Wszystkie sołectwa otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody pieniężne natomiast trzy pierwsze miejsca uhonorowano dodatkowo nagrodami rzeczowymi. Nagrody wręczyli: wicewojewoda lubuski Jan Świrepo, który specjalnie na tę okazję ufundował puchar i pamiątkowy dyplom, wójt gminy Górzyca Robert Stolarski oraz przewodniczący Rady Gminy Krzysztof Bańka.

 Wieczorną część programu zdominowały występy artystyczne. Swój kunszt wokalny prezentowały maluchy z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Żabicach, z Pracowni Edukacji Kulturalnej w Górzycy, zespół wokalny „SIEDEMNASTKA” działający przy klubie 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Wędrzynie, zespół „NO PROBLEM” z Dobiegniewa z dużą dawką muzyki rozrywkowej i humoru oraz „PUNTO LATINO” niezwykle charyzmatyczny zespół prezentujący muzyką latynoską na żywo.

 Po części artystycznej przyszedł czas na wspólną zabawę. Mieszkańcy bawili się przy muzyce mechanicznej, którą z wyczuciem prezentowali DJ-e do późnych godzin wieczornych.

 W trakcie trwania uroczystości dożynkowych można było zapoznać się z szeroką ofertą stoisk wystawienniczych: BGŻ, Banku Spółdzielczego, Fundacji SOL z programem Słoneczna Gmina, Warsztatu Terapii Zajęciowej w Żabicach. Gminny Ośrodek Kultury serwował swojską pajdę chleba ze smalcem, a dzieci choć na chwilę mogły zmienić swój image poprzez malowanie twarzy oraz wplatanie warkoczyków w pastelowych i tęczowych kolorach z włosów syntetycznych. Swojego szczęścia można było spróbować przy loterii fantowej. Nabywając los zyskiwało się dodatkową szansę na nagrodę niespodziankę. Trzy takie nagrody zostały wylosowane spośród tych, którzy brali udział w loterii. Wśród szczęśliwców rozlosowano: suszarkę do grzybów, drylownicę oraz zestaw narzędzi.

 Najmłodsi uczestnicy imprezy, dzięki uprzejmości Państwa Plichtów mogli obcować z kucykami, co sprawiało dzieciom niesamowitą frajdę, korzystać ze strzelnicy, suchego basenu z piłeczkami, szaleć do woli na zjeżdżalniach, wykonać koszulkę z własnoręcznym nadrukiem, czy zakręcić kołem fortuny na stoisku spółki EWE z Międzyrzecza. Natomiast zmęczeni goście mogli zregenerować siły i posilić się przy stoisku gastronomicznym Bożeny Koteckiej, która specjalnie na uroczystość dożynkową przygotowała szeroką ofertę kulinarną, w której prym wiodły pierogi. Smakołyki domowej kuchni serwowały także panie z Koła Gospodyń „Żabki” z Żabic i Koła Gospodyń z Kamienia Wielkiego. Przygotowane przez panie pierożki z jagodami, wymyślne ciasta i inne specjały mile łechtały podniebienia próbujących te smakołyki.

 Komenda Powiatowa Policji ze Słubic przygotowała dla wszystkich posiadaczy jednośladów stoisko ze znakowaniem rowerów. Słowem „dla każdego coś miłego”. Warto podkreślić, że do pełnej realizacji Gminnych Dożynek przyczynili się niewątpliwie nasi sponsorzy: Bank BGŻ oddział w Kostrzynie n/Odrą (dyrektor Aneta Zapała), Bank BS Ośno Lubuskie (kierownik oddziału Elżbieta Matuszczak), EWE Energia sp. z o.o. z Międzyrzecza (dyrektor działu marketingu Sylwia Stochel), Piekarnia MIKA (Andrzej Udziela), Piekarnia BARTEK (Bartłomiej Kaszkowiak), Security Dwa (Stanisław Sękowski) oraz Katarzyna Kulpińska. Słowa podziękowań kierujemy także do Urzędu Gminy w Górzycy, Zakładu Gospodarki Komunalnej w Górzycy oraz Komendy Powiatowej Policji w Słubicach.

 Z tego miejsca pragniemy wyrazić swą wdzięczność za wsparcie udzielone przez wyżej wymienione firmy, instytucje i osoby prywatne. Dzięki nim nasza placówka może sprawniej realizować swe zadania. Stwierdzenie „razem możemy więcej” znajduje tu swoje głębokie uzasadnienie.

 Z dożynkowym pozdrowieniem

 

ANITA PODGÓRSKA