CYBINKA Rowerowy wypoczynek

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Aktywne wakacje

Cybińskie Stowarzyszenie Rozwoju PRO-EKO organizowało dla dzieci wakacje

 

W ramach projektu „Rowerowe Wakacje 2013” dzieci z terenu gminy Cybinka spędziły aktywnie pierwsze dwa tygodnie wakacji. Pod opieką 18 wychowawców – wolontariuszy, 52 dzieci w wieku od siedmiu do 15 lat przemierzało szlaki rowerowe.

Organizatorzy postawili na aktywny wypoczynek, głównie rowerowy. Codziennie organizowane były wycieczki po terenie gminy, podczas których dzieci poznawały historię, kulturę, obyczaje i walory turystyczne naszych okolic.

W pierwszym dniu zapoznano wszystkich uczestników z regulaminem letniego wypoczynku i z „ABC cyklisty”.  W tym dniu dzieci wzięły również udział w projekcie „Małych miasteczek portret własny”. Sadziły drzewka przed Urzędem Miejskim w Cybince,  które stać się mają symbolem zakorzenienia w swojej miejscowości.

Dzieci odwiedziły także siedzibę Ochotniczej Straży Pożarnej i Ratownictwa Medycznego. Oglądały wyposażenie karetki pogotowia i wozu strażackiego. Uczyły się, jak należy udzielać pierwszej pomocy, ćwiczyły pod okiem ratowników i strażaków. Dowiedziały się wiele na temat zdrowego stylu życia.

Podczas zajęć w lesie zbierały jagody, w stawie łowiły ryby, degustowały wędzone pstrągi oraz spotkały się z leśnikiem. Dowiedziały się wiele ciekawostek na temat życia dzikich zwierząt. Utrwaliły wiadomości dotyczące ochrony środowiska i ekologii oraz uczestniczyły w sprzątaniu lasu. Zbierały śmieci. 

W Sądowie poznawały historię miejscowości oraz  pływały kajakiem po rzece Pliszce. W Białkowie zwiedziły Muzeum Poleskie, degustowały poleskie potrawy i nocowały w Dworku Wiejskim. Zwiedzały gospodarstwo agroturystyczne Agro Naumiec. W Kłopocie, w Muzeum Bociana Białego dowiedziały się ciekawych informacji na temat życia i zwyczajów bocianów. Obserwowały przez lornetkę ptaki w ich gniazdach i uczestniczyły w ich liczeniu. W Mielesznicy oglądały zwierzęta w  gospodarstwie domowym: huculskie konie, piękne ptactwo. W Uradzie poznały historię nadodrzańskiej miejscowości. Podziwiały przyrodę przy ujściu Pliszki do Odry.

Tylko  w jednym dniu dzieci nie jeździły na rowerach. Autokarem pojechały nad jezioro do Gryżyny. Pod opieką ratowników  korzystały z kąpieli. Podziwiały krajobrazy Gryżyńskiego Parku Krajobrazowego.

Pamiątkami z wyjazdów były rysunki i  opisy uczestników oraz wykonane zdjęcia. Zostały one zamieszczone na stronie Cybińskiego Stowarzyszenia Rozwoju PRO-EKO www.proeko.cba.pl.

W ostatnim dniu rowerowych wakacji każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom.

Organizatorzy ,,Rowerowych Wakacji 2013”, wspólnie z dziećmi, składają serdeczne podziękowania dla wychowawców, opiekunów osób i instytucji oraz wolontariuszy i rodziców za bezinteresowną pomoc w realizacji letniego wypoczynku. Dzięki Państwa ofiarności dzieci bardzo aktywnie odpoczywały, poznawały krajobraz, przyrodę, kulturę, historię, zwyczaje i obyczaje gminy Cybinka.

ELŻBIETA KURŁOWICZ

DOROTA ZAMAJSKA