POWIAT SULĘCIŃSKI Rzeźbili figury w Torzymiu

sul5Spotkanie z artystami

Za sprawą ośmiu pasjonatów rzeźbiarstwa, podczas plenerowych warsztatów rzeźbiarskich „Przygoda z drewnem” w Torzymiu, powstała szopka betlejemska naturalnych rozmiarów

 

Każdy z rzeźbiarzy wziął na sobie wykonanie w drewnie jednej lub dwóch figur symbolizujących postaci i zwierzęta z Betlejem.

Propagator kultury regionów, głownie regionu Borowiacko-Kaszubskiego artysta rzeźbiarz Jan Czupryniak wykonał pasterza z owieczką i osła. Emeryt Marek Czekalski z zawodu technik piwowar, a przed emeryturą górnik kopalni „Ziemowit” wyrzeźbił św. Józefa i owieczkę. Berd Winter z Niemiec, rzeźbiarz specjalizujący się w rzeźbieniu postaci ludzkich w drewnie piłą mechaniczną, organizator wielu plenerów w Thale stworzył postać króla. Artysta Engelbert Wejman z Niemiec, który zajmuje się rzeźbiarstwem od 15 lat, wyrzeźbił anioła i owieczkę. Artysta rzeźbiarz i były górnik kopalni „Piast” Ireneusz Wierzba z Bielunia wykonał w drewnie postać pastuszka. Artysta rzeźbiarz Grzegorz Zygmański, który oprócz rzeźbiarstwa zajmuje się kowalstwem i malarstwem wyrzeźbił św. Marię i dzieciątko Jezus. Artysta rzeźbiarz Marian Aleksandrowicz z Sędziszowej w województwie dolnośląskim wyrzeźbił pieska. Artysta rzeźbiarz Zbyszek Jankowski wyrzeźbił pasterza i bydlątko.

Podczas wystawy poplenerowej, która odbyła się w centrum Torzymia, z artystami rzeźbiarzami spotkali się przewodniczący Rady Powiatu Bogdan Kuzyk, starosta sulęciński Dariusz Ejchart oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Torzymiu Zbigniew Wołoncewicz.

Warsztaty rzeźbiarskie zakończyła impreza plenerowa połączona z koncertami między innymi zespołu „Trojoki”, zespołu z Sierocińca i zespołu „Tabu”.

                                                                                MACIEK BARDEN