POWIAT SULĘCIŃSKI Ponad pięć i pół wieku Garbicza

sul1Wielkie święto Garbicza

Miejscowość Garbicz obchodziła swoje 555 lecie. Z tej okazji odbyło się uroczyste odsłonięcie obelisku z tablicą pamiątkową upamiętniającą to wydarzenie

 

Święto poprzedziła msza w miejscowym kościele parafialnym, którą celebrował ks. Józef Pieprzak. Później w obecności mieszkańców sołectwa oraz zaproszonych na tę okazję byłych mieszkańców Garbicza dokonano odsłonięcia obelisku. Poświęcenia tablicy pamiątkowej dokonał ks. Józef Pieprzak.

Dalsza część uroczystości odbyła się na placu przy świetlicy wiejskiej.

W uroczystościach obchodów uczestniczyli: sołtys Garbicza Joanna Winkelmann, przewodniczący Rady Powiatu Bogdan Kuzyk, starosta sulęciński Dariusz Ejchart, przewodniczący Rady Miejskiej w Torzymiu Zbigniew Wołoncewicz, radny Rady Miejskiej w Torzymiu Mirosław Baranowski oraz zaproszeni goście z Niemiec i mieszkańcy miejscowości.

Miejscowość Garbicz po raz pierwszy pojawiła się w zapiskach kronikarskich w 1458 roku. Obecnie znajduje się w powiecie sulęcińskim w gminie Torzym. Do 1945 roku Garbicz występował pod niemiecka nazwą Görbitsch. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa zielonogórskiego. Garbicz to miejscowość letniskowa położona na południu powiatu, pomiędzy dwoma jeziorami (Kręcko i Garbicz). We wsi znajdują się gospodarstwa agroturystyczne, kwatery prywatne, mała gastronomia i sklep. Na listę zabytków wpisany jest tu pałac klasycystyczny z przełomu XVIII i XIX wieku oraz kościół neogotycki z XIX wieku.

MACIEK BARDEN