KRZESZYCE Questing, czyli wyprawa odkrywców

k1Poznajmy Krzeszyce przez zabawę

Gra prezentuje lokalne dziedzictwo

 

To efektywne  i sprawdzone narzędzie edukacji regionalnej i promocji danego obszaru. Questing to także nowa forma turystyki aktywnej,  która zdobywa coraz więcej zwolenników i entuzjastów.

Jednym z nich okazała się Gminna Biblioteka Publiczna w Krzeszycach, która bierze udział w projekcie „Wzrost konkurencyjności obszarów wiejskich poprzez utworzenie gier terenowych”.

Co to jest Questing? Questing – Wyprawa Odkrywców to forma gry terenowej,  metoda polegająca na tworzeniu questów (wypraw) czyli tras „spacerowych”, które prezentują historię lub przyrodę miejscowości bądź okolicznych atrakcji przyrodniczo-kulturowych, dając możliwość lepszego poznania danego miejsca.

Wyprawy mogą być piesze, rowerowe, konne lub kajakowe. Mogą mieć także różną tematykę – historyczną, przyrodniczą, krajoznawczą.

Questing jako metoda przypomina znane wszystkim „podchody”, jednakże mocno związana jest z edukacją regionalną. Została przeniesiona do Polski ze Stanów Zjednoczonych przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska z Krakowa. W USA funkcjonuje pod nazwą „Questing” i od 10 lat jest z powodzeniem rozwijana i urozmaicana.

Głównym celem tworzenia Wypraw Odkrywców jest zwrócenie uwagi uczestnika tej gry terenowej na wyjątkowe elementy danego miejsca związane z lokalnym dziedzictwem przyrodniczym, historycznym i kulturowym. Ważne przy tym jest odkrywanie niezwykłego, unikalnego charakteru przestrzeni (tzw. ducha miejsca). Istotne w Wyprawie Odkrywców jest zwrócenie uwagi na zwyczajne z pozoru miejsca i dostrzeżenie w nich wyjątkowości, atrakcyjności, a nade wszystko wartości. Mieszkańcy danej miejscowości tworząc Wyprawy Odkrywców lepiej poznają i doceniają własne miejsce zamieszkania, zaś uczestnicy gry w efektywny i atrakcyjny sposób zdobywają wiedzę o konkretnym  miejscu.

Zatem czy można zrobić quest w małej miejscowości? Oczywiście! Krzeszyccy liderzy opracowali quest – grę terenową, która przedstawia 700-letnią historię Krzeszyc i najważniejsze miejsca z nią związane. Jest to jak na razie jeden z questów- trwają prace nad kolejnym (red.).